Menu
1 / 2
Aktualności /

Z Miami do Nassau – polscy lekkoatleci w drodze na World Athletics Relays. Kaczmarek: jesteśmy stworzeni do zadań specjalnych

Z Miami do Nassau – polscy lekkoatleci w drodze na World Athletics Relays. Kaczmarek: jesteśmy stworzeni do zadań specjalnych
Z Miami do Nassau – polscy lekkoatleci w drodze na World Athletics Relays. Kaczmarek: jesteśmy stworzeni do zadań specjalnych Z Miami do Nassau – polscy lekkoatleci w drodze na World Athletics Relays. Kaczmarek: jesteśmy stworzeni do zadań specjalnych

Lekkoatletyczna reprezentacja Polski przygotowująca się do startu w festiwalu sztafet World Athletics Relays na Bahamach zakończyła obóz w Miami na Florydzie i udaje się do Nassau. – Poziom tych zawodów będzie wysoki, bo wszyscy podchodzą do nich bardzo na serio, ale my jesteśmy stworzeni do zadań specjalnych – mówi przed kwalifikacjami do igrzysk wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek.

Ostatnich kilkanaście dni licząca dwudziestkę szóstkę zawodników reprezentacja Polski na najważniejszy sztafetowy start wiosny spędziła na Florydzie. W słonecznym stanie jak określany jest południowy kraniec Stanów Zjednoczonych biało-czerwoni szlifowali formę przed wylotem do Nassau gdzie w weekend (w noce z soboty na niedzielę i niedzieli na poniedziałek czasu środkowoeuropejskiego) odbędzie się szósta edycja imprezy World Athletics Relays. W tym sezonie zawody mają wyjątkową rangę, gdyż stanowią główną kwalifikację w biegach rozstawnych do igrzysk paryskich.

Poziom tych zawodów będzie bardzo wysoki, bo wszyscy podchodzą do nich na serio. Uważam też, że formuła ich rozgrywania jest dziwna, a program minutowy dość skomplikowany. Nigdy tak nie startowaliśmy, zatem jest to dla nas pewne wyzwanie. Natomiast ten problem dotyczy wszystkich reprezentacji, które przylecą na Bahamy. Chociaż z drugiej strony to może być dla nas dobre, może być naszym atutem bo jesteśmy stworzeni do zadań specjalnych. Mimo tych krótkich przerw wierzę, że dzięki naszym siłom charakterów i tym, że ciężko trenujemy po prostu damy radę – zapewnia podpora sztafety 4 x 400 metrów, wicemistrzyni świata na dystansie jednego okrążenia z Budapesztu, Natalia Kaczmarek. Generalnym sponsorem reprezentacji Polski jest Grupa ORLEN.

Awans na sierpniowe zawody w Paryżu wywalczy 14 najlepszych sztafet w każdej z pięciu rozgrywanych na Thomas Robinson Stadium w Nassau konkurencji. W programie zawodów są biegi rozstawne 4 x 100 i 4 x 400 metrów kobiet oraz mężczyzn, a także sztafeta mieszana, w której biało-czerwoni są mistrzami olimpijskimi. Bezpośredni awans będzie można wywalczyć już w pierwszym dniu zmagań, ale i tak przed naszymi sprinterami dużo startów. Jak przyznaje dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio Justyna Święty-Ersetic polskiej drużynie nie brakuje determinacji przed walką o kwalifikację.

Jesteśmy zmotywowani przed startem. Mamy dobry humor. Przede wszystkim jednak każda z nas zdaje sobie sprawę jak ważne będą te najbliższe dni, zawody. To jest tu i teraz, a przed nami dużo biegów. Musimy wywalczyć tą kwalifikację – mówi Justyna Święty-Ersetic.

Festiwal sztafet World Athletics Relays czwarty raz odbędzie się na malowniczych Bahamach. Impreza, która zadebiutowała w lekkoatletycznym kalendarzu dokładnie dekadę temu odbywała się w Nassau w 2014, 2015 oraz 2017 roku. Nigdy jednak nie miała rangi kwalifikacji olimpijskiej. Jak zauważa trener Aleksander Matusiński polska sztafeta kobiet ma z Bahamów bardzo dobre wspomnienia, ale i ranga imprezy była inna.  

To będzie nasza czwarta wizyta w Nassau. Podczas ostatniej w 2017 roku zdobyliśmy drugie miejsce. Tamte zawody nie były jednak obarczone takim ciężarem ważności. Naszym celem jest zakwalifikowanie się na igrzyska olimpijskie, czyli być w TOP14 – zapewnia ceniony szkoleniowiec polskiej żeńskiej kadry 4 x 400 metrów.

World Athletics Relays zaplanowano na 4 i 5 maja. Transmisje z wydarzenia będzie można zobaczyć na żywo w Telewizji Polskiej. Początki relacji o godzinie 1 w nocy z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek na antenie TVP Sport.

Program minutowy World Athletics Relays #Bahamas24

Sobota – 4 maja (noc z soboty na niedzielę w Polsce – godziny wg. czasu środkowoeuropejskiego)

01:05    sztafeta mieszana 4 x 400 metrów (runda 1 kwalifikacji olimpijskiej)
01:50    sztafeta 4 x 100 metrów kobiet (runda 1 kwalifikacji olimpijskiej)
02:25    sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn (runda 1 kwalifikacji olimpijskiej)
03:05    sztafeta 4 x 400 metrów kobiet (runda 1 kwalifikacji olimpijskiej)
03:49    sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn (runda 1 kwalifikacji olimpijskiej)

Niedziela – 5 maja (noc z niedzieli na poniedziałek w Polsce – godziny wg. czasu środkowoeuropejskiego)

01:05    sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn (runda 2 kwalifikacji olimpijskiej)
01:40    sztafeta 4 x 100 metrów kobiet (runda 2 kwalifikacji olimpijskiej)
02:05    sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn (runda 2 kwalifikacji olimpijskiej)
02:30    sztafeta 4 x 400 metrów kobiet (runda 2 kwalifikacji olimpijskiej)
03:04    sztafeta mieszana 4 x 400 metrów (runda 2 kwalifikacji olimpijskiej)
03:40    sztafeta mieszana 4 x 400 metrów (finał)
03:50    sztafeta 4 x 100 metrów kobiet (finał)
04:00    sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn (finał)
04:10    sztafeta 4 x 400 metrów kobiet (finał)
04:20    sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn (finał)

Maciej Jałoszyński / foto: Paweł Skraba

Powrót do listy

Więcej