1 / 0

Memoriał Szewińskiej: Kazimierska z minimum olimpijskim, 49.86 Kaczmarek

Niemała sensację sprawiła podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej (World Athletics Continental Tour Gold) w Bydgoszczy Klaudia Kazimierska, która czasem 4:01.89 wypełniła minimum na sierpniowe igrzyska olimpijskie w Paryżu. W konkurencji memoriałowej – biegu na 400 metrów – pewny triumf odniosła Natalia Kaczmarek kolejny raz w tym sezonie „łamiąc” 50 sekund.

Trenująca na co dzień Stanach Zjednoczoncyh Kazimierska (Vectra Włocławek) w pierwszym starcie na Starym Kontynencie poprawiła rekord życiowy o przeszło niespełna siedem sekund. Na mecie biegu na 1500 metrów zameldował się piąta z czasem 4:01.89. To szósty wynik w historii polskiej lekkoatletyki, ale co najważniejsze bezpośrednia przepustka do startu w sierpniowych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Cenne punkty do rankingu olimpijskiego wywalczyła też ósma na mecie Weronika Lizakowska (4:03.15). Bieg wygrała Freweyni Hailu.

Konkurencją memoriałową był w Bydgoszczy oczywiście bieg kobiet na 400 metrów. Świetnie na stadionie Zawiszy spisała się największa polska gwiazda tego dystansu. Mistrzyni Europy z Rzymu Natalia Kaczmarek skutecznie po wyjściu z ostatniego wirażu odparła atak Bahrajnki Naser i wygrała z czasem 49.86. Tym samym drugi raz w tym sezonie uzyskała wynik poniżej 50 sekund i potwierdziła wysoką formę. Dla Kaczmarek to wyrównany siódmy czas w karierze. Średnią dziesięciu najlepszych czasów w karierze Polka wyśrubowała już do poziomu 49.664.

Pierwsze od ponad roku zwycięstwo odniósł w Bydgoszczy Paweł Fajdek. Pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem potwierdził podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej, że wraca na dobre tory i do dalekiego rzucania. Triumf zapewnił sobie już pierwszą próbą w konkursie na 79.43. Drugie miejsce – przedostatnim rzutem – zapewnił sobie Wojciech Nowicki. Mistrz Europy uzyskał dziś 77.91.

W niezwykle wyrównanym finale biegu na 100 metrów przez płotki drugie miejsce zajęła Marika Majewska. Polka na mecie uzyskała identyczny co do tysięcznej części sekundy jak Słowaczka Forster. Paniom zmierzono czas 12.96. Dla zawodniczki z Gorzowa Wielkopolskiego to drugi czas w karierze oraz solidny zastrzyk punktów w rankingu olimpijskim. Wygrała Sarah Lavin – 12.74. Drugie miejsce w biegu na 110 metrów przez płotki z rekordem życiowym 13.44 zajął Jakub Szymański. Polak przegrał jedynie z Cypryjczykiem Trajkovicem – 13.39.

W stojącym na znakomitym poziomie konkursie tyczkarzy trzecie miejsce, po skoku na 5.75, zapewnił sobie Piotr Lisek. Kibice zgromadzeni na stadionie bydgoskiego Zawiszy byli natomiast świadkami świetnego pojedynku Greka Karalisa i Filipińczyka Obieny. Wygrał Azjata (5.97) przed kolegą treningowym Liska, który skacząc 5.92 ustanowił rekord Grecji. Obaj panowie bezskutecznie atakowali 6.02.

Już za tydzień stadion w Bydgoszczy będzie areną 100. PZLA Mistrzostw Polski. Bilety na to wydarzenie są dostępne w kanałach ebilet.pl.

Pełne wyniki: Bydgoszcz

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk