1 / 0

100. PZLA MP: zwycięstwa Ben Hlimy, Chojeckiej, Herzyka i Lizakowskiej

W ostatnim dniu lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Bydgoszczy złote medale w chodzie zdobyli Olga Chojecka i Maher Ben Hlima, a na dystansie 5000 metrów najlepsi byli Weronika Lizakowska oraz Kamil Herzyk.

Mocne tempo od startu rywalizacji w chodzie na 10 000 metrów nadała Olga Chojecka. W pierwszej części dystansu szła na wynik, który pozwalał jej realnie myśleć o kwalifikacji olimpijskiej. Niestety później, po otrzymaniu ostrzeżeń od sędziów, zwolniła i ostatecznie finiszowała z wynikiem 44:05.09. Drugie miejsce z rekordem życiowym 46:22.97 zajęła Agnieszka Ellward, a brązowy medal wywalczyła Magdalena Żelazna (47:53.12).

Mistrzowski tytuł wywalczony przed rokiem w Gorzowie Wielkopolskim obronił w Bydgoszczy Maher Ben Hlima. Zawodnik RKS-u Łódź osiągnął w sobotnie przedpołudnie czas 40:33.56 i przyznał, że wpływ na jego rezultat miały warunki pogodowe.

Wynik jest niestety słaby, ale adekwatny do warunków pogodowych. Wróciłem niecałe 48 godzin temu z Francji, gdzie w godzinach porannych trenowałem w dużo niższej temperaturze. Czułem się jednak dziś świetnie ,bo to miasto i stadion, na którym chodziłem 16 lat temu podczas mistrzostw świata juniorów – powiedział Ben Hlima. Sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN.

Srebrny medal zdobył Dawid Tomala (41:53.77), który na mecie wyprzedził Artura Brzozowskiego (41:56.19).

Mistrzynią Polski w biegu na 5000 metrów została w Bydgoszczy Weronika Lizakowska. Debiutująca na tym dystansie zawodniczka z Kościerzyny ustanowiła wartościowy rekord życiowy 15:38.15 wskakując tym samym na trzynaste miejsce w polskich tabelach historycznych. Druga byłą Eliza Megger (15:45.47), a trzecia mająca udaną pierwszą część sezonu Olimpia Breza (15:53.07).

Rywalizację mężczyzn na 5000 metrów wygrał świetnie dysponowany w Bydgoszczy 20-letni Kamil Herzyk. Biegacz z Bielska-Białej w piątek zdobył brąz na 1500 metrów, a w sobotni poranek triumfował na dłuższym dystansie poprawiając czasem 14:02.09 rekord życiowy. Na drugim miejscu przybiegł na metę długo prowadzący stawkę Nikodem Dworczak. Srebrny medalista uzyskał czas 14:02.76. Brąz zdobył Aleksander Wiącek – 14:03.90.

W biegach rozstawnych 4 x 100 metrów triumfowały ekipy AZS-u UMCS Lublin wśród panów i AZSu-AWFu Katowice w gronie kobiet. Kończące mistrzostwa biegi sztafetowe 4 x 400 metrów wygrały ekipy warszawskiego AWFu w rywalizacji pań oraz akademicy z UMCS-u Lublin wśród panów.

Pełne wyniki: Bydgoszcz

Bydgoszcz, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk