1 / 0

Remanenty po Walencji

12. Halowe Mistrzostwa Świata w Walencji przeszły do historii. Aby je na dłużej utrwalić w pamięci zamieszczamy garść ciekawostek i najciekawsze fragmenty wywiadów udzielonych przez nowo kreowanych mistrzów.

Z 11 mistrzów świata z Osaki ’07, zwyciężyło 6 – Meseret Defar, Jelena Isinbajewa, Liu Xiang, Blanka Vlasic, Yargelis Savigne i Valerie Vili.

Z 10 halowych mistrzów świata z Moskwy ’06, zwyciężyło tylko 2 - Meseret Defar i Jelena Isinbajewa.

Z 7 mistrzów olimpijskich z Aten ’04: Liu Xiang, Stefan Holm, Jurij Belonog, Roman Sebrle, Meseret Defar, Jelena Slesarenko i Jelena Isinbajewa, zwyciężyło 4 (wytluszczeni).

Nie wystartowało trzech liderów tabel światowych: Jurij Borzakowski (tylko w sztafecie), Irving Saladino i Adam Nelson (Jelena Sobolewa nie biegała na 800m).

Startowało 5 halowych rekordzistów świata: Maria Mutola, Jelena Sobolewa, Meseret Defar, Susanna Kallur i Jelena Isinbajewa, zwyciężyło 3.

Startowało 5 „absolutnych” rekordzistów świata: Liu Xiang, Roman Sebrle, Meseret Defar, Austra Skujyte i Jelena Isinbajewa, zwyciężyło 3.

W 6 konkurencjach męskich i 6 kobiecych ustanowiono najlepsze wyniki sezonu.

Tylko w biegu na 1500m kobiet ustanowiono rekord mistrzostw.

Halowy rekord świata Jeleny Sobolewej jest 34. zanotowanym podczas HMŚ (w Moskwie ’06 nie padł żaden).

Dwukrotnie dekorowano czwórkę płotkarzy. Przyczyną było odegranie hymnu chilijskiego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie chińskiego na specjalnie przygotowanym CD.

Finałowy konkurs skoku wzwyż był 122., w którym Stefan Holm pokonał 230cm, lub wyżej. Był to 75. pojedynek Holma z Jarosławem Rybakowem, wynik: 46:22 (przy 7 remisach).

Rzadka sytuacja miała miejsce w biegu na 3000m tytuł halowego mistrza świata pozostał w rodzinie. Po Kenenisie Bekele (13.06.1982) zwyciężył jego brat Tariku, młodszy o 4 i pół roku (21.01.1987). W imponującym czasie pokonał ostatni kilometr: 2:22.52.

21-letniej Denisie Scerbowej nie powiodło się w konkurencjach indywidualnych (na płotkach i w skoku w dal nie przebrnęła przez eliminacje), ale była najszybsza w swym zespole w sztafecie (53.02). Czeszka była pierwszą rezerwową w pięcioboju (4632 ’08 – rekord kraju).

Philips Idowu zwyciężył w trójskoku rezultatem 17.75. Do halowego rekordu świata zabrakło 8 cm. Brytyjczyk odbił się 9.8 cm przed plasteliną …

W 1998 r. w Walencji odbyły się Halowe Mistrzostwa Europy. W obecnych HMŚ wystartował tylko jeden mistrz z tamtych Mistrzostw – Tim Lobinger.

Szybko rośnie pasmo kolejnych zwycięstw Blanki Vlasic. Po raz ostatni Chorwatka przegrała 15 czerwca ub.r. z Jeleną Slesarenko. Finał w Walencji był 23 wygraną z rzędu. Pauzujący od półtora roku Saif Said Shaheen jest lepszy już tylko o jedne zwycięstwo.

Najlepiej punktowany wynik Mistrzostw, wg tabel IAAF: 1247 punktów jest wart rekord Jeleny Sobolewej (3:57.71). Wśród mężczyzn identyczna punktacja (1237 pkt) dla Abubakera Kakiego (1:44.81) i Philipa Idowu (17.75).

Mistrzowie sprzed dwóch lat (Moskwa ’06) byli lepsi od tegorocznych 13:12 (remis w skoku w dal pań).

Sudańczyk Abubaker Kaki jest najmłodszym halowym mistrzem świata w historii, 21 czerwca skończy 19 lat.

Etiopczyk Abreham Feleke został najmłodszym medalistą oficjalnych HMŚ: 18 lat 168 dni (Mark Lewis-Francis był starszy o 20 dni). Podczas IAAF World Indoor Games w 1985 w Paryżu Javier Sotomayor zdobył srebro (wynikiem 2.30) mając 17 lat i 97 dni.

Ósmym startem w HMŚ hiszpański kulomiot, Manuel Martinez, wyrównał rekord Javiera Sotomayora. Wśród pań liderką jest Maria Mutola
9-krotna uczestniczka mistrzostw.

5 tytułów halowego mistrza świata ma na swym koncie Ivan Pedroso. Po cztery: Javier Sotomayor, Haile Gebrselassie, Michaił Szczennikow i obecnie – Stefan Holm. Wśród pań 7 złotych medali i jeden srebrny to dorobek Marii Mutoli oraz Natalii Nazarowej (indywidualnie Rosjanka zdobyła 2-1-0, a w sztafecie 5-0-0).

Meseret Defar przebiegła niewiele wolniej 200m (28.75) od swego rodaka Tariku Bekele (28.54), obydwoje triumfowali na 3000m.

Roman Sebrle nigdy już nie przyjedzie do Walencji. Podczas HME’98 doznał tu również kontuzji. Także z powodu kontuzji wycofał się z MŚ w Sewilli ’99 (w latach 2000-2007 ukończył wszystkie wieloboje, w których starował). Ale może dobrze wspominać trzecie hiszpańskie miasto: Madryt, w 2005 r. został tam halowym mistrzem Europy. Czy dotrwa do 2010 r. do Mistrzostw Europy w … Barcelonie, aby pokusić się o trzeci kolejny tytuł mistrza Europy?

Medalistka na 60m - Taheshia Harrigan reprezentuje Brytyjskie Wyspy Dziewicze, kraj o powierzchni 153 km2 (połowa Szczecina), składający się z 36 wysp, zamieszkały przez 23 tys. mieszkańców. Sama Taheshia mieszka i trenuje na Florydzie.

Wywiady:
Tariku Bekele
: „Złoto pozostało w rodzinie. Sądzę, że w lecie będę mógł zaatakować rekord świata brata na 5000m”.

Dwain Chambers: „Nie dostanę żadnych pieniędzy”. Wszystkie trafią bezpośrednio do IAAF”. Brytyjczyk wciąż nie oddał pieniędzy, które wygrał przed dyskwalifikacją. Ich pieniędzy był jednym z warunków powrotu na bieżnię po dyskwalifikacji”.

Liu Xiang: „Jestem rozczarowany, że Robles odpadł. Chciałbym, żeby to był falstart, ale wszystko było w porządku”. A po finale: „Sądzę, że nie wygrałbym, gdyby był tu Robles”.

Maria Mutola, przed finałem: Nie wiem, co będzie jutro. To mój ostatni sezon halowy. W przyszłym roku wycofuję się.”

Brian Clay: „Byłem chory przez dłuższy czas. Moje przygotowania do Mistrzostw trwały zaledwie 10 dni”.

Tamsyn Lewis: „Ciężko mi było przestawić się z australijskiego lata. Nie mamy żadnej hali.” Tamsyn nigdy nie biegała w hali na zawodach, poza mistrzostwami świata: Maebashi ’99, Lizbona ’01 i Walencja ’08.

Abubaker Kaki: „Nie miałem żadnej taktyki, po prostu biec i wygrać. W lecie chcę pobić rekord świata juniorów na 800m, może już w maju w Doha”.