1 / 2

OOM 2024: 11.64 Oliwii Kasprzak w finale biegu na 100 metrów - minimum na MŚ U20

OOM 2024: 11.64 Oliwii Kasprzak w finale biegu na 100 metrów - minimum na MŚ U20 OOM 2024: 11.64 Oliwii Kasprzak w finale biegu na 100 metrów - minimum na MŚ U20

Znakomite sprinty na 100 metrów zawodników z Dolnego Śląska – Oliwii Kasprzak (WLKS Wrocław), która wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów oraz Jakuba Foremnego (Bolesłavia) – były ozdobą pierwszego dnia zmagań lekkoatletów podczas 30. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na stadionie w Lublinie.

Oliwia Kasprzak zaimponowała w Lublinie już podczas biegu eliminacyjnego. Wygrała go z czasem 11.66, czyli trzecim najlepszym wynikiem w historii polskiego sprintu juniorek młodszych. Wrocławianka nie zwolniła tempa w finale. Kontrolowała bieg i wygrała z wyraźną przewagą nad rywalkami śrubując czasem 11.64 rekord życiowy. Tym wynikiem podopieczna Kamila Kobiałki zapewniła sobie też prawo startu w sierpniowych mistrzostwach świata U20 w peruwiańskiej Limie. Drugie miejsce wywalczyła Maja Woźniak (11.96), która minimalnie pokonała Marię Puławską (11.98).

Świetnie spisywał się w Lublinie Jakub Foremny. Sprinter Bolesłavii już w eliminacjach pokonał 100 metrów w czasie 10.55 wysuwając się na czoło krajowych tabel w tej konkurencji. W finale pobiegł nieco wolniej, ale czas 10.66 dał mu pewne zwycięstwo i złoty medal. Pasjonującą walkę za jego plecami stoczyli Eryk Krakowski i Nikodem Dymiński. Ten drugi popisał się świetnym finiszem i rzutem na taśmę, już w kratach, zapewnił sobie srebro. Uzyskał czas 10.80. Trzeci na mecie był Krakowski, który także osiągnął 10.80, ale wicemistrzostwo kraju przegrał o tysięczne części sekundy. Uraz z eliminacji wykluczył z walki o czołowe lokaty dotychczasowego lidera polskich tabel Patryka Radwana.

W biegu na 1500 metrów przez większość dystansu Oksana Pestka biegła spokojnym tempem, a na finisz zachowała najwięcej sił. Wygrała z bezpieczną przewagą nad rywalkami i z rezultatem 4:43.15. Drugie miejsce wywalczyła Maja Marszewska (4:44.31), a trzecia była prowadząca przez pewien czas Zuzanna Jaroń (4:46.53).

Pasjonujący był wyścig o medale na dystansie 1500 metrów mężczyzn. Świetnie spisał się w nim Mikołaj Olejnik. Zachował najwięcej sił i zaatakował na 150 metrów przed metą. Zbudował przewagę i nie oddał prowadzenia do mety finiszując z czasem 4:00.23.Drugi był Antoni Jarosz – 4:01.00. Brązowy medal zdobył Aleksander Okruciński, który długo przewodził stawce. Na mecie uzyskał czas 4:01.25.

Ton biegowi na 2000 metrów z przeszkodami nadawały od startu Zuzanna Szymańska i Michalina Thamm. Na ostatnim okrążeniu ta dwójka miała wyraźną przewagę nad rywalkami. Więcej sił na finisz zachowała Thamm. Odskoczyła od prowadzącej dotychczas Szymańskiej i wygrała z rekordem życiowym 6:47.98. Druga na mecie Szymańska także poprawiła najlepszy wynik w karierze finiszując z czasem 6:52.25. Brązowy medal zdobyła Amelia Tyczyńska – rekord życiowy 6:56.45.

Pełne wyniki: Lublin

Lublin, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk