1 / 2

ME U18: pierwsze medale dla Polski: złoto Rodziaka i srebro Rojek

ME U18: pierwsze medale dla Polski: złoto Rodziaka i srebro Rojek ME U18: pierwsze medale dla Polski: złoto Rodziaka i srebro Rojek

W drugim dniu rozgrywanych w Bańskiej Bystrzycy mistrzostw Europy do lat 18 reprezentacja Polski wywalczyła pierwsze medale – złoto w rzucie dyskiem zdobył Jakub Rodziak, a srebro w biegu na 100 metrów przez płotki przypadło w udziale Zofii Rojek.

Rodziak w Bańskiej Bystrzycy spisywał się znakomicie. Uzyskał trzeci najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki w kategorii U18 oraz przede wszystkim rzucił najdalej na świecie w tym sezonie. W trzeciej serii rzucił 64.21 i zdecydowanie pokonując rywali wywalczył złoty medal.

W finałowym biegu na 100 metrów przez płotki Zofia Rojek musiała uznać wyższość jedynie znakomicie dysponowanej w Bańskiej Bystrzycy faworytki gospodarzy Laury Frličkovej. Polka uzyskała czas 13.33 i zdobyła srebrny medal – pierwszy w tej konkurencji dla naszej reprezentacji w historii rozgrywanych od 2016 roku mistrzostw Europy U18.

Krzysztofowi Grochowskiemu do miejsca na podium zabrakło 6 centymetrów. Mimo prowadzenia w pierwszej fazie zmagań Polak zakończył konkurs na czwartym miejscu. W najdalszym skoku uzyskał 7.48. Wygrał Remi Mourie – 7.72.

W finałowym sprincie na 100 metrów Oliwia Kasprzak z czasem 11.90 zajęła szóste miejsce. Mistrzynią kontynentu została Bułgarka Radina Velichkova, która wynikiem 11.46 ustanowiła rekord kraju.

Po dwóch dniach reprezentacja Polski, której generalnym sponsorem jest Grupa ORLEN, z dorobkiem dwu medali zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Niemcy.

Pełne wyniki: Bańska Bystrzyca