1 / 2

ME U18: złota sobota polskiej młodzieży biegającej 400 metrów. Srebro Krukowskiego

ME U18: złota sobota polskiej młodzieży biegającej 400 metrów. Srebro Krukowskiego ME U18: złota sobota polskiej młodzieży biegającej 400 metrów. Srebro Krukowskiego

To była złota sobota dla młodych polskich specjalistów od biegania na 400 metrów. Podczas mistrzostw Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy złote medale, poprawiając rekordy Polski, zdobyli Anastazja Kuś i Stanisław Strzelecki. Srebro w rzucie oszczepem zdobył Roch Krukowski.

Zaledwie kilka godzin po poprawieniu w Londynie przez Natalię Kaczmarek rekordu Polski w biegu na 400 metrów w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji zaimponowali młodzi polscy specjaliści od rywalizacji na dystansie jednego okrążenia. Najpierw świetnie zaprezentował się Stanisław Stzelecki. Na mecie był pierwszy z czasem 46.50. Tym samym nie tylko zdobył złoty medal i tytuł mistrza Europy do lat 18, ale także został liderem światowych tabel i rzecz jasna rekordzistą Polski. Strzelecki z tabel wymazał rekord kraju Patryka Dobka, który ten ustanowił w 2011 podczas mistrzostw globu kadetów w Metropolii Lille. Chwilę po biegu Strzeleckiego w blokach startowych zameldowała się Anastazja Kuś. Faworytka mistrzostw, liderka europejskich tabel, nie zawiodła. Pewnie wygrała z czasem 51.89, lepszym od dotychczasowego rekordu mistrzostw Europy. Dodatkowo Kuś poprawiła własny rekord Polski juniorek młodszych i jako pierwsza polska zawodniczka z kategorii wiekowej U18 pokonała 400 metrów w czasie poniżej 52 sekund. Piąta w finale tego biegu była Zofia Tomczyk (53.46).

W dniu swoich 17. urodzin na mistrzostwo Europy miał ochotę Roch Krukowski. Lider europejskich tabel doznał jednak niespodziewanej porażki. Polak rzucił 74.84 i musiał uznać wyższość dużo niżej notowanego przed czempionatem Włocha. Pietro Villa machnął 76.04 i złoto zdobył z rekordem kraju.

Sobota przyniosła jeszcze czwarte miejsce młociarza Jana Delewskiego, który rzucił rekord życiowy 72.09. W pchnięciu kulą piąty był Jakub Rodziak (18.91), a szósty Dominik Armstrong (18.75). Finałowy bieg na 200 metrów na piątej pozycji zakończył Jakub Foremny (21.34).

Przed ostatnim dniem zawodów reprezentacja Polski, której generalnym sponsorem jest Grupa ORLEN, zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.