1 / 0

ME U18: złoto i srebro sztafet, imponujący brąz Łukasza Zaczyka

Złoto męskiego zespołu sztafetowego, srebro kobiet w biegu rozstawnym i imponujący finisz Łukasza Zaczyka, który zdobył brąz w biegu na 800 metrów – to największe sukcesy biało-czerwonych w ostatnim dniu rozgrywanych w Bańskiej Bystrzycy mistrzostw Europy do lat 18.

Startująca z pierwszego toru polska sztafeta szwedzka, w składzie z Nikodemem Dymińskim, Jakubem Foremnym, Bartłomiejem Adamczykiem i Stanisławem Strzeleckim uzyskała znakomity czas 1:51.62. Ten drugi najlepszy wynik w historii europejskiej lekkiej atletyki, a także drugi w polskich tabelach historycznych dał im mistrzostwo Europy. Chwilę wcześniej po srebro pobiegły panie. Oliwia Kasprzak, Aleksandra Jeż, Zofia Tomczyk i Anastazja Kuś wywalczyły drugie miejsce poprawiając o blisko 3 sekundy rekord Polski. Na mecie zmierzono im czas 2:05.54. Wygrały Włoszki, które poprawiły rekord Europy, ale szybciej od niego pobiegły też biało-czerwone.

Świetny był finisz Łukasza Zaczyka w biegu na 800 metrów. Polak na ostatnich metrach odrobił stratę do rywali i w imponującym stylu finiszował trzeci. Brąz zdobył z czasem 1:53.60.

Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa Europy w Bańskiej Bystrzycy z ośmioma medalami, na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej. Najlepsi w tym zestawieniu byli Włosi, którzy wywalczyli 15 medali. Kolejna edycja imprezy odbędzie się latem 2026 roku w Rieti.

Pełne wyniki: Bańska Bystrzyca