1 / 0

Diamentowa Liga w Zurychu: trzecie miejsce Anastazji Kuś

Anastazja Kuś zajęła trzecie miejsce w biegu na 400 metrów podczas prestiżowego mityngu Weltklasse Zürich, przedostatniego w tegorocznej odsłonie Diamentowej Ligi.

Nasza młoda specjalistka od biegu na 400 metrów zanotowała w Zurychu świetny debiut w Diamentowej Lidze. Urodzona w 2007 roku zawodniczka w tym sezonie została już złotą medalistką mistrzostw Europy do lat 18 na dystansie jednego okrążenia oraz wicemistrzynią w sztafecie szwedzkiej, a także wpisała do swego sportowego CV start olimpijski w Paryżu. Dziś stawiła się na starcie jednego z najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych na świecie – mającego blisko 100-letnią tradycję Weltklasse Zürich. Młoda Polka w trudnych warunkach atmosferycznych, w Szwajcarii mocno padał deszcz, spisała się bardzo dobrze. Dzięki ambitnej postawie dotarła do mety jako trzecia uzyskując czas 52.10. To jej drugi najlepszy rezultat w karierze, szybciej pobiegła tylko w lipcu w Bańskiej Bystrzycy gdy czasem 51.89 biła rekord Polski U18 i sięgała po złoto europejskiego czempionatu kadetów. W Zurychu najlepsza na 400 metrów była finalistka olimpijska z Paryża Norweżka Henriette Jæger – dziś uzyskała 50.49.

Pia Skrzyszowska po weekendowym starcie w Szwajcarii nie miała w planach występu na przedostatnim mityngu tegorocznego diamentowego cyklu. Ostatecznie jednak została zaproszona do Zurychu, gdzie w biegu na 100 metrów przez płotki zastąpiła kontuzjowaną halową rekordzistkę świata Bahamkę Devynne Charlton. Polka pobiegła na dziewiątym torze, mając obok siebie startującą pod protestem Szwajcarkę Ditaji Kambundji. Na mecie nasza zawodniczka zameldowała się ósma z czasem 12.90. Rywalizację wygrała Jasmine Camacho-Quinn. Reprezentantka Portoryko uzyskała w Zurychu czas 12.36, czyli równy rekordowi Polski i byłem rekordowi globu Grażyny Rabsztyn z 1980 roku.

Ostatni akord tegorocznej Diamentowej Ligi w przyszłym tygodniu. W piątek i sobotę na stadionie Króla Baudouina I w Brukseli odbędzie się dwudniowy finał cyklu.

Pełne wyniki: Zurych

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Łukasz Szeląg