1 / 0

Żytawa: Katarzyna Zdziebło z minimum na mistrzostwa świata w Tokio

Podczas mityngu Lusatian International Race-Walking Meeting (World Athletics Race Walking Tour Silver) w Żytawie Katarzyna Zdziebło wygrała rywalizację na dystansie 35 kilometrów, a czasem 2:45:55 wypełniła minimum na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Tokio.

Katarzyna Zdziebło była odkryciem sezonu 2022 w polskiej lekkoatletyce. Najpierw w lipcu tamtego roku zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw świata w Eugene, bijąc na szosie w Oregonie rekordy Polski, a później do swego dorobku dołożyła jeszcze wicemistrzostwo Europy wywalczone w Monachium. Niestety w kolejnych sezonach utalentowana zawodniczka z Mielca borykała się z problemami zdrowotnymi i nie notowała aż tak dobrych wyników. Sezon 2024 zakończyła jednak bardzo udanym występem. W Żytawie pokonała 35 kilometrów w czasie 2:45:55. To jej drugi najlepszy rezultat w karierze na tym dystansie, a jednocześnie wynik lepszy od wskaźnika World Athletics na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Tokio. Dzisiejszy czas stawia Zdziebło na drugim miejscu w światowych tabelach sezonu 2024.

W rywalizacji mężczyzn udany sezon dobrym startem w Żytawie zakończył Maher Ben Hlima. Zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego pokonał 35 kilometrów w 2:28:44. Tym samym poprawił rekord życiowy oraz ustanowił drugi najlepszy czas w historii polskiego chodu sportowego. Rekordzistą kraju na 35 kilometrów pozostaje Robert Korzeniowski. Ben Hlima co prawda nie uzyskała w Niemczech minimum na globalny czempionat, który we wrześniu przyszłego roku ma odbyć się w Tokio, ale zapewnił sobie duży zastrzyk punktowy do rankingu World Athletics. Dzisiejszy czas Polaka plasuje go na piątym miejscu w światowych tabelach.

Pełne wyniki: Żytawa

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk