1 / 0

Dziesięciu z życiówkami ponad 2.30 na Kusym

Imponująco przedstawia się lista startowa skoku wzwyż mężczyzn Memoriału Janusza Kusocińskiego. Mamy na niej, po potwierdzeniu udziału Stefana Holma i Tomasza Janku, aż 10 zawodników, których rekordy życiowe wynoszą co najmniej 2.30.

Szwed Stefan Holm (życiówka 2.40h ’05), mistrz olimpijski z Aten i 3-krotny halowy mistrz świata (’01, ’03 i ’04), ma już kryzys formy za sobą. Przed tygodniem wygrał mityng w Turynie pokonując 2.30. Ma na swym koncie 46 konkursów, w których pokonał 2.32. Dziesiąty sezon skacze ponad 2.30. Skoczył 59 cm ponad swój wzrost.

Rosjanin Jarosław Rybakow (2.38h ’05), halowy mistrz świata z Moskwy i lider rankingu IAAF, w sezonie letnim wystartował dwukrotnie zwyciężając w Walencji (2.27) i Villeneuve d’Ascq (2.30). W Warszawie może kontynuować zwycięską serię – wygrał ostatnie 3 konkursy, w których brał udział.

Ukrainiec Jurij Krymarenko (2.33 ’05), sensacyjny mistrz świata z Helsinek, ma za sobą tylko jeden start w lecie (2.20 w Villeneuve d’Ascq). Wyraźnie się oszczędza po ubiegłorocznym wyczerpującym sezonie (brąz na ME U-23 i 6 miejsce na Uniwersjadzie). To będzie jego dopiero 4 start od początku roku, w tym drugi w Polsce (3 lokata w Bydgoszczy w styczniu).

Czech Tomáš Janku (2.33 ’04), brąz na halowych ME ’98, skuteczny zawodnik, który w Ostrawie pokonał lidera tabel światowych, Svatoslava Tona, wynikiem 2.27. W Warszawie może kontynuować dobre występy w Polsce – w styczniu wygrał mityng w Bydgoszczy pokonując, po raz pierwszy od 3 lat, 2.30,

Włoch Andrea Bettinelli (2.31 ’03), drugi w Halowym Pucharze Europy w br., na mityngu w Turynie był tuż za Holmem uzyskując 2.27.

Rosjanin Andrej Silnow (2.35h ’06), 21 lat, olbrzymi postęp w ostatnich dwóch latach. Sezon 2004 zakończył wynik 2.15. Przed rokiem poprawił życiówkę o 13 cm. W lutym w Arnstadt najpierw wyrównał rekord życiowy, a następnie 3-krotnie ją podwyższał. W hali aż 5 konkursów kończył wynikami co najmniej 2.32.

Grzegorz Sposób (2.34 ’04), 2-krotnie drugi w Pucharze Europy. W sobotę w Villeneuve d’Ascq uzyskał 2.27 – wyżej niż w 9 konkursach w hali. Ostatnie 5 sezonów kończył z wynikami co najmniej 2.30.

Aleksander Waleriańczyk (2.36 ’03), młodzieżowy mistrz Europy ’03 i mistrz Uniwersjady ’05 (pierwszy raz ponad 2.30 poza Polską). Zwyciężył w konkursie w Białej Podlaskiej podczas zawodów ligowych (2.25).

Robert Wolski (2.30 ’04), 8. zawodnik halowych mistrzostw świata w Moskwie. Jeden z najniższych na świecie, którzy pokonali 2.30.

Michał Bieniek (2.36 ’05), dobra pierwsza część ubiegłorocznego sezonu (później kontuzja): mistrz Polski w hali i w lecie, zwycięzca memoriału Kusocińskiego, 7 skoków ponad 2.30. W br. trzy starty po 10-miesięcznej przerwie: 2.16, 2.20 i 2.16.

Wojciech Theiner (2.28 ’06), 25 czerwca skończy 20 lat, wicemistrz Europy juniorów. W hali poprawił życiówkę o 4 cm, a w maju już ją wyrównał w Bielsku-Białej.

Sylwester Bednarek (2.22 ’05), 17 lat, 4 miejsce na MŚ Kadetów. Rekordzista Polski juniorów młodszych. Na festiwalu w Bydgoszczy pokonał 2.20, główny tegoroczny cel – mistrzostwa świata juniorów w Pekinie.

Liderami tabel w br. są Czech Svatoslav Ton i Amerykanin Jesse Williams, obydwaj po 2.32. Po Memoriale Kusocińskiego można oczekiwać sporych zmian na listach najlepszych.

Tylko dla tej konkurencji warto pofatygować się na stadion akademicki na Bielanach.