1 / 0

Mistrzostwa Polski Juniorów (III dzień)

Na stadionie 650-lecia w Słupsku zakończyły się w niedzielę Mistrzostwa Polski Juniorów. W ostatnim dniu zawodów drugie złoto wywalczyła specjalistka od skoków długich – Anna Jagaciak. Zacięty był konkurs skoczków wzwyż.

Drugi złoty medal w słupskich mistrzostwach zapewniła sobie Anna Jagaciak. Po sobotnim triumfie w skoku w dal, w niedzielę wygrała również trójskok. Wynik – 13.05 m – jest jej trzecim najlepszym skokiem w karierze (rekord życiowy 13.43 m). W gronie mężczyzn najlepszy okazał się Krzysztof Uwijała (15.37 m).

W konkursie tyczkarzy najlepszy był Robert Sobera (równe 5 metrów). Pasjonującą walkę Łukasza Prokopczuka z Jarosławem Rutkowskim obserwowaliśmy na skoczni wzwyż. Obaj zaliczyli 2.14 w pierwszej próbie. Ten pierwszy, zawodnik WLKS Siedlce-Iganie Nowe, pokonała też poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.17 m. Dla Rutkowskiego, 17-latka z Poznania, było to zbyt wysoko, ale – podobnie jak Prokopczuk – ustanowił w Słupsku rekord życiowy.

W finale biegu na 200 metrów Anna Kiełbasińska zdeklasowała rywalki. Zawodniczka AZS AWF Warszawa, przy lekko przeciwnym wietrze (-0,5 m/s) uzyskała rezultat 24.19 sek. Na tym samym dystansie mężczyźni mieli jeszcze problemy z wiatrem. W finale A wiało w twarz z prędkością 1,8 m/sek. Najlepiej w tej sytuacji poradził sobie Jakub Dobrowolski z Lubusza Słubice (21.82).

W rywalizacji płotkarzy znakomicie spisał się Michał Szade. 19-latek z Olimpii Poznań ustanowił rekord życiowy (13.81 sek) również przy niesprzyjającym wietrze (-2,3 m/s). To ósmy wynik na europejskich listach najlepszych juniorów w sezonie 2009. Płotki dziewcząt były domeną Katarzyny Karpowicz z MKS-MOS Wrocław (zwyciężyła z rezultatem 14.09).

Na dystansie 1500 metrów najlepsza była krakowianka Katarzyna Broniatowska (4:27.78), a wśród panów Szymon Sznura z Poznania (3:50.85). Złoto na najdłuższym dystansie (biegowym) mistrzostw – 5000 metrów – padło łupem Angeliki Mach i Jarosław Steca.

W niedzielę rozegrano też w Słupsku trzy konkurencje rzutowe. Wśród młociarzy triumfował Marcin Pastuszko (69.65). Żeński konkurs rzutu dyskiem wygrała Izabela Ogórek (49.45), a męski szczecinianin Michal Mikulicz (56.29). Główny faworyt – Bartosz Roch z Sosnowca zajął trzecią lokatę.

Na zakończenie mistrzostw rozegrano biegi sztafetowe 4x400 metrów. Wśród kobiet najlepszy był zespół MKS MOS Wrocław, a wśród mężczyzn triumfował Zawisza Bydgoszcz.

Komplet wyników na str

Teraz najlepszych polskich juniorów czeka występ w reprezentacji kraju na Mistrzostwach Europy do lat 19 (włącznie) w Nowym Sadzie (23-26 lipca).