1 / 0

MME – II dzień – brąz Popowicz i Ciepieli

Do trzech wzrósł brązowy dorobek polskiej reprezentacji po drugim dniu Młodzieżowych ME w Kownie: Marika Popowicz (Zawisza Bydgoszcz) zdobyła medal na 100m czasem 11.50, a Jan Ciepiela (AZS-AWF Kraków) po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej 46s na 400m

Do trzech wzrósł brązowy dorobek polskiej reprezentacji po drugim dniu Młodzieżowych ME w Kownie: Marika Popowicz (Zawisza Bydgoszcz) zdobyła medal na 100 m czasem 11.50, a Jan Ciepiela (AZS-AWF Kraków) po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej 46 sekund na 400m.

100m K – finał
Złoty medal przypadł zawodniczce gospodarzy Linie Grinčikaitė, tegorocznej mistrzyni Uniwersjady, która przed 4 laty na tym stadionie zdobyła srebro ME juniorek ulegając Iwonie Brzezińskiej. Litwinka uzyskała 11.37, wyprzedzając o 8 setnych Ukrainkę Natalię Pohrebniak. Marika Popowicz zwycięsko zakończyła rywalizację o brąz z Ezinne Okparaebo, legitymującą się najlepszym rekordem życiowym – 11.29, pokonując Norweżkę o 3 setne.
To drugi medal dla Polek na tym dystansie w MME, w 2003 r. w Bydgoszczy srebro zdobyła Daria Onyśko.

400m M – finał
7. Młodzieżowe ME i tradycja podtrzymana – zawsze zdobywaliśmy medal na tym dystansie. Zwyciężył Francuz Yannick Fonsat, mistrz Europy juniorów ’07, w czasie 45.68, przed Brytyjczykiem Nigelem Levinem 45.78 i 20-letnim Janem Ciepielą 45.81. Cała trójka w Kownie znacząco poprawiła rekordy życiowe, które przed Mistrzostwami wynosiły odpowiednio: 46.06 – 46.30 – 46.40. Marcin Sobiech wylosował pierwszy tor kończąc bieg na 7 pozycji w czasie 46.77.
Jan Ciepiela jako 18-latek uzyskał czas 47.75, a w ubiegłym roku kontuzja na początku czerwca spowodowała, że zakończył sezon z wynikiem 47.82. W lutym jako mało znany zawodnik został halowym mistrzem Polski (w czasie 46.82), a podczas Halowych Mistrzostw Europy w Turynie bardzo dobrze spisał się zarówno w biegu indywidualnym jak i w sztafecie 4x400m.

100m M – finał
Olaf Paruzel uplasował się na 7. pozycji uzyskując 10.54/+1.5 (o dwie setne wolniej od życiówki). Bezkonkurencyjnii byli Brytyjczycy zajmując całe podium. Złoto z wynikiem 10.15 zdobył Harry Aikines-Aryeetey, który ma już na swym koncie dwa złote medale MŚ Kadetów (100m i 200m) i złoty z MŚ juniorów (100m).

Kula K – finał (14 start.)
Agnieszka Dudzińska zajęła 7 miejsce osiągając 15.83 (rekord życiowy 16.44). Pierwsza piątka w konkursie przekroczyła 17 m, a zdecydowanie triumfowała Niemka Denise Hinrichs, druga przed dwoma laty, 19.18.

200m M – eliminacje (24 start.)
Trzecia lokata w swojej serii zapewniła Kamilowi Kryńskiemu (21.10 – 10. czas eliminacji) udział w półfinale.

1500m M – eliminacje (24 start.)
Kamil Zieliński przybiegł ostatni w swojej serii z rezultatem 3:55.02, tracąc do zwycięzcy ponad 10 sekund.

110m pł M – eliminacje (23 start.)
Dominik Bochenek zwyciężył w swojej serii poprawiając czasem 13.74 (+0.9) rekord życiowy o dwie setne. Artur Noga był drugi z wynikiem 13.72 (-0.4) w biegu, w którym triumfował Brytyjczyk Gianni Frankis 13.58. W finale powinien się również liczyć najszybszy w eliminacjach Francuz Dmitri Bascou 13.54 (0.0). Również obaj rywale Polaków w eliminacjach ustanowili rekordy życiowe.

400m pł M – półfinały
Radosław Czyż poprawił rekord życiowy osiągając 51.24 (10. czas półfinałów), ale od awansu dzieliło go 0.57 sekundy.

Skok wzwyż – eliminacje (min. 2.22;  20 start.)
Konkursy w obu grupach przerwano na wysokości 2.20, którą pokonało tylko 5 zawodników. Najlepiej zaprezentował się Sylwester Bednarek, który jako jedyny nie zanotował żadnego strącenia.

10-bój M – finał
W drugim dniu zmagań wieloboistów Dawid Pyra zajął 7 miejsce w biegu przez płotki (14.76/+1.8), wynikiem 4.80 wyrównał rekord życiowy w skoku o tyczce i najszybciej w karierze przebiegł 1500m – 4:36.02. Start w Kownie był jego pierwszym w sezonie letnim i zaległości treningowe w konkurencjach rzutowych  nie pozwoliły mu na zajęcie wyższej lokaty. Zgromadził 7450 punktów, plasując się na 13 pozycji. Triumfował Holender Eelco Sintnicolaas 8112, który w skoku o tyczce zaliczył 5.30.

1500m K – eliminacje (25 start.)
Angelika Cichocka była 6. w swojej serii (4 pierwsze awansowaly do finału automatycznie). Startowała w szybszej serii i z nowym rekordem życiowym 4:16.62 zakwalifikowała się do finałowej „12”.

400m pł K – półfinały
Podczas tegorocznego Memoriału Janusza Kusocińskiego Tina Polak poprawiła swój 3-letni rekord życiowy (56.87). W Kownie w półfinale pobiegła jeszcze szybciej - 56.54, uzyskując 4. czas rundy. Faworytką w finale będzie Brytyjka Perri Shakes-Drayton, która jako jedyna zeszła poniżej 56 sekund.

Po drugim dniu Mistrzostw Polacy z 24 punktami (za 6 miejsc w „8”) zajmują 6 lokatę w klasyfikacji punktowej.