1 / 0

MME – III dzień – złoto dla Kszczota i Nogi, srebro dla Lewandowskiego i Ptak, brąz dla

Mamy już 10 medali na MME w Kownie. Dziś złote medale zdobyli: Adam Kszczot (800m) i Artur Noga (110m pł), srebrne - Marcin Lewandowski (800m) i Ewelina Ptak (200m), a brązowe - Marika Popowicz (200m), Urszula Domel (wzwyż) i Agnieszka Leszczyńska (800m).

Do dziesięciu medali wzrósł dorobek polskich reprezentantów na MME w Kownie. W trzecim dniu mistrzostw złote medale zdobyli: Adam Kszczot (800m) i Artur Noga (110m pł), srebrne - Marcin Lewandowski (800m) i Ewelina Ptak (200m), a brązowe - Marika Popowicz (200m), Urszula Domel (skok wzwyż) i Agnieszka Leszczyńska (800m).

800 METRÓW MĘŻCZYZN - FINAŁ
Prowadzenie po starcie objął Soren Ludolph, wicemistrz Niemiec, a nastęonie Francuz Jeff Lastennet, wicemistrz Igrzysk Śródziemnomorskich ’09, który pierwsze okrążenie pokonał w 52.85, a 600m w 1:20.67. Adam Kszczot rozpoczął finisz na 150m przed metą i na mecie zapewnił sobie kilkumetrową przewagę pokonując ostatnie 200m poniżej 25 sekund. Jako jedyny zszedł poniżej 1:46.00, osiągając 1:45.81. W walce o drugie miejsce Marcin Lewandowski (1:46.52), młodzieżowy mistrz Europy sprzed dwóch lat, pokonał o niecały metr Robina Schembera, mistrza Niemiec. Na piątej pozycji uplasował się Adam Ostrowski (1:48.17).
Po raz drugi w historii Mistrzostw Polacy zajmują dwa pierwsze miejsca, poprzednio w 2001 r. bieg na 200m wygrała Marcin Jędrusiński przed Łukaszem Chyłą.

200 METRÓW KOBIET - FINAŁ
Mimo przeciwnego wiatru (-1.4 m/s) Ewelina Klocek poprawiła o 0.19 s rekord życiowy uzyskując 23.07. Szybsza od niej była tylko Rosjanka Aleksandra Fiedoriwa (22.97), złota medalstka z Igrzyk w Pekinie w biegu rozstawnym 4x100m. Drugi brąz na tych Mistrzostwach przypadł Marice Popowicz (23.25), która na ostatnich metrach wyprzedziła Alenę Kiewicz z Białorusi. Szóstą lokatę zajęła Weronika Wedler z czasem 23.66, drugim w karierze.

SKOK WZWYŻ KOBIET - FINAŁ
Urszula Domel przystąpiła do konkursu mając lepszy rekord życiowy tylko od Norweżki. Polki ropoczęły skoki od 1.70 i Domel bez strącenia pokonała cztery pierwsze wysokości z 1.83 włącznie, podobnie jak 4 inne zawodniczki. Następnie zaliczyła w drugiej próbie 1.86, o 1 cm poprawiając życiówkę sprzed dwóch lat. Rosjanka Aleksandra Szamsutdinowa i Niemka Melanie Bautschke bez strącenia pokonały 1.86, dzieląc między siebie złoto i srebro. Druga z Niemek Jennifer Klein miała na tej wysokości jedno strącenie, ale uległa Polce ponieważ 1.79 zaliczyła w drugiej próbie. Justyna Kasprzycka pokonała 1.79 - 10 lokata.
Brązowy medal Urszuli Domel jest drugim dla naszych barw w tej konkurencji, również brąz w 2003 r. w Bydgoszczy zdobyła Anna Ksok.

800 METRÓW KOBIET - FINAŁ
Agnieszka Leszczyńska po bardzo dobrym biegu w półfinale była kandydatką do medalu, mimo że aż 6 jej rywalek miało lepsze „życiówki”. Bezkonkurencyjna okazała się Rosjanka Jelena Kofanowa, która prowadziła od startu do mety bijąc czasem 1:58.94 10-letni rekord mistrzostw. Kofanowa pociągnęła za sobą Ukrainką Natalię Lupu i Olgę Cristee z Mołdawii, którą na 200m przed metą wyprzedziła Polka. Agnieszka Leszczyńska w eliminacjach po raz pierwszy pokonała 2:02, a w finale jako jedyna poprawiła rekord życiowy osiagając 2:01.53.

110 METRÓW PRZEZ PŁOTKI - FINAŁ
Przy przeciwnym wietrze (-0.7 m/s) Artur Noga uzyskał czas 13.47, o jedną setną ustępujący swemu najlepszemu w sezonie. Wyprzedził dwóch Brytyjczyków, którzy poprawili rekordy życiowe (13.57 i 13.63). Najszybszy w półfinale Francuz Dimitri Bascou (13.54) wyprzedził  Dominika Bochenka – 13.88. Brytyjczycy znacznie lepiej wyszli ze startu i wyraźnie prowadzili do piatego płotka. Drugą część dystansu Polak pobiegł bardzo dobrze technicznie, wyraźnie wyprzedzając rywali.
To trzeci tytuł Artura Nogi, był nistrzem świata juniorów (Pekin '06) i Europy juniorów (Hengelo '07).

Rzut młotem K – finał
Po pierwszej kolejce Joanna Fiodorow plasowała się na drugiej pozycji z wynikiem 62.49, tylko o 3 cm ustępującym jej rekordowi życiowemu. Niekorzystne dla niej zmiany zaszły w piątej rundzie, gdy została wyprzedzona przez Czeszkę Katerinę Safrankową i Brytyjkę Sarah Holt, która rzuciła zaledwie o 6 cm dalej od Polki.

Dysk M – finał
Przemysław Czajkowski swój najlepszy rezultat – 57.58 uzyskał w drugiej próbie zajmując wówczas trzecią lokatę. Pozostałe cztery próby miał niemierzone i został wyprzedzony przez dwóch rywali. Robert Urbanek był 7. z wynikiem o 20 cm słabszym. Obaj Polacy w br. przekroczyli 60 m. W Kownie granicę tę pokonał tylko triumfator Rosjanin Nikołaj Sediuk – 60.80.

400m pł K – finał
Bieg był popisem dwóch Brytyjek, Perri Shakes-Drayton i Eilidh Child, które poprawiły swe rekordy życiowe i wyprzedziły rywalki o ponad 0.7 sekundy. Tina Polak uzyskała trzeci wynik w karierze – 56.88, zajmując 7. miejsce.

10000m M – finał (18 start.)
Łukasz Kujawski osiągnął czas 32:37.03, o ponad 3 minuty słabszy od uzyskanego w maju podczas MP w Kędzierzynie-Koźlu. Wyprzedził tylko jednego rywala. Zwycięzca, Turek Selim Bayrak, osiągnął 29:47.15.

Oszczep M – finał
Wynik 73.71 wystarczył Pawłowi Rakoczemu do zajęcia 10 lokaty. Rekord mistrzostw i jeden z najlepszych wyników w Kownie uzyskał Fin Ari Mannio – 84.57.

Skok w dal K – eliminacje (min. 6.35;  21 start.)
Małgorzata Reszka w trzeciej próbie skoczyła na odległość 6.20/+1.4 (14 miejsce). Awans zapewniał wynik 6.25.

Trójskok M – eliminacja (min. 16.20;  18 start.)
Michał Lewandowski (RŻ 15.99) osiagnął rezultat 15.63/+0.6 plasując się na 14 pozycji. Do awansu zabrakło 15 cm.

4x400m M – eliminacje (10 sztafet)
Polacy biegnąc w składzie: Łukasz Krawczuk, Michał Pietrzak, Sebastian Porządny i Jakub Krzewina osiągnęli najlepszy czas eliminacji – 3:07.13. Biegnący na ostatniej zmianie Krzewina uzyskał czas 46.15. Należy się spodziewać, że w finale nasza sztafeta zostanie wzmocniona Janem Ciepielą i Marcinem Sobiechem.

4x400m K – eliminacje (10 sztafet)
Polki Agata Bednarek, Iga Baumgart, Katarzyna Janecka i Tina Polak zajęły 4 miejsce w swej serii z czasem 3:35.83, awansując do finału.