1 / 0

MME – IV dzień – złoto dla Bednarka i sztafety 4x400m M, srebro dla sztafety pań 4x100m,

W ostatnim dniu Mistrzostw złote medale dla Polski zdobyli: Sylwester Bednarek w skoku wzwyż i męska sztafeta 4x400m, srebro - sztafeta pań 4x100m, a po brąz sięgnęli: sztafeta mężczyzn 4x100m oraz Krystian Zalewski w biegu 3000m z przeszkodami.

W ostatnim dniu Mistrzostw złote medale dla Polski zdobyli: Sylwester Bednarek w skoku wzwyż i męska sztafeta 4x400m (obok fragment fotofiniszu firmy OMEGA), srebro - sztafeta pań 4x100m, a po brąz sięgnęli: sztafeta mężczyzn 4x100m oraz Krystian Zalewski w biegu 3000m z przeszkodami.

3000m z przeszkodami M – finał
Pierwszy kilometr poprowadził Szwed Eric Senorski w 2:54.47, na następnym zawodnicy zwolnili, co próbował wykorzystać Krystian Zalewski. Zaatakował trzy okrążenia przed metą mając nawet ponad 10 m przewagi. 4-osobowa grupa pościgowa dogoniła go przed rowem z wodą. Na prowadzenie wyszedł Rosjanin Aleksandr Pawieliew wygrywając z kilkumetrową przewagą. Zmęczony Polak uległ jeszcze Hiszpanowi Jose Luisowi Galvanowi wyprzedzając drugiego z Hiszpanów, a cała trójka ustanowiła rekordy życiowe. Krystian Zalewski uzyskał czas 8:42.06, poprawiając „życiówkę” o ponad 3 i pół sekundy (z MŚ Juniorów w Bydgoszczy, gdzie zajął 7 miejsce). Łukasz Oślizło uplasował się na 11. pozycji z wynikiem 9:09.13.

4x100m K – finał
Tę konkurencję rozegrano na zakończenie mistrzostw ze względu na dwa protesty dotyczące biegu eliminacyjnego. Sztafeta Francji została zdyskwalifikowana po proteście Hiszpanów, a następnie przywrócono jej 4 miejsce. W eliminacjach Polki biegnąc w składzie: Agnieszka Ceglarek, Marika Popowicz, Milena Pędziwiatr i Weronika Wedler osiągnęły czas 44.76, będąc wolniejsze od pięciu drużyn. W finale Milenę Pędziwiatr zastąpiła Ewelina Ptak. Faworytkami finału były Litwinki, ale bieg prowadziły Brytyjki, a Elaine O’Neill do samej mety broniła pierwszej pozycji wyprzedzając Weronikę Wedler zaledwie o 1 setną sekundy. Polki uzyskały bardzo dobry czas 43.90.

4x400m M – finał
Polacy wystapili w składzie: Marcin Sobiech, Jakub Krzewina, Michał Pietrzak i Jan Ciepiela. Po dwóch zmianach nasi zawodnicy znajdowali się na prowadzeniu, ale na ostatnią jako pierwszy wybiegł Yannick Fonsat, zwycięzca biegu indywidualnego na 400m, z przewagą ponad 3 metrów nad Janem Ciepielą. Francuz nie utrzymał pierwszej lokaty ulegając Polakom i Włochom, którzy przegrali z naszym zespołem zaledwie o 5 setnych (Fonsat uzyskał na swej zmianie 45.37, a zatem krakowianin pobiegł poniżej 45 sekund).
W siedmiu Młodzieżowych ME Polacy po raz czwarty sięgnęli po złoto w tej konkurencji.
Fotofinisz

4x100m M – finał
Zdobywcy brązowego medalu Kamil Kryński, Artur Zaczek, Olaf Paruzel i Jakub Adamski w eliminacjach uzyskali 40.04, a w finale poprawili się o ponad pół sekundy – 39.52, wyprzedzając Włochów i Holendrów o 20 setnych.  Nasz zespół wystąpił w nieco eksperymentalnym składzie ze względu na kontuzje Pawła Stempla i Jacka Roszki, naszych najszybszych młodzieżowców w br.
Faworyzowane zespoły Wielkiej Brytanii i Francji rywalizowały o złoty medal. Z różnicą 0.17 sekundy zwyciężyli ci pierwsi osiągając 39.09. Dla Brytyjczyków był to już 5. tytuł w historii mistrzostw w tej konkurencji.

Skok wzwyż M – finał
Cztery wysokości, z 2.21 włącznie, Ukraińcy Oleksandr Nartow i Oleg Procenko oraz Sylwester Bednarek pokonali bezbłędnie. Ale 2.24 Nartow i Bednarek zaliczyli w trzeciej próbach i zajmowali wspólnie dopiero czwartą lokatę, bo Procenko skoczył za pierwszym razem, a Węgier Oliver Harsanyi i Włoch Silvano Chesani – za drugim. Wysokość 2.26 pokonali tylko Bednarek i Nartow, obaj w pierwszej próbie i ex aequo prowadzili w konkursie. 2.28 Ukrainiec strącił, a Polak zaliczył – poprawiając o 2 cm rekord życiowy, więc Nartow przeniósł dwie pozostałe próby na 2.31. Na tej wysokości oddali po dwa nieudane skoki (z ostatniego Bednarek zrezygnował), co oznaczało złoto dla Sylwestra Bednarka, ubiegłorocznego mistrza świata juniorów.
Warto dodać, że Nartow ma w swym dorobku dwa tytuły wicemistrza świata kadetów (pierwszy zdobył mając 15 lat), złoto w ME juniorów, a 2.30 pokonał już w wieku 18 lat.

Przed Bednarkiem tytuł młodzieżowego mistrza Europy z Polaków zdobył Aleksander Waleriańczyk w pamiętnym konkursie w Bydgoszczy (2.36 – rekord mistrzostw).

Rzut młotem M – finał
Zdecydowanie zwyciężył białoruski 80-metrowiec Juri Szajunow, który wynikiem 78.16 wyprzedził rywali o ponad 5 metrów. Paweł Fajdek uplasował się na 8. pozycji uzyskując odległość 68.70. Pierwsza szóstka była poza jego zasięgiem, rzucając powyżej jego rekordu życiowego (70.25).

Skok o tyczce M – finał
Łukasz Michalski, jeden z faworytów konkursu, nie miał najlepszego dnia zajmując 5 miejsce. Zaliczył 5.30 w pierwszej próbie, 5.40 – w drugiej i 5.50 – w trzeciej, odpadając na 5.60. Zwyciężył Niemiec Raphael Holzdeppe, mistrz świata juniorów z Bydgoszczy, który zaliczył 5.65.

1500m K – finał
Angelika Cichocka uplasowała się na 8. pozycji (czas - 4:17.41) w biegu, w którym dwie Rosjanki próbowały zgubić rywalki, ale musiały zadowolić się srebrem i brązem - tytuł mistrzowski przypadł Turczynce Sultan Haydar.

4x400m K – finał
Polki pobiegły w składzie Agata Bednarek, Agnieszka Leszczyńska (w eliminacjach biegała Katarzyna Janecka), Iga Baumgart i Tina Polak uzyskując czas 3:33.49 (o ponad dwie sekundy lepszy od wczorajszego), który przed dwoma laty wystarczyłby do brązowego medalu. Tym razem 5 sztafet było szybszych, a Rosjanki triumfowały po raz 4 z rzędu. Przełożenie finału sztafety 4x100 m na koniec zawodów uniemożliwiło naszym trenerom ew. wstawienie do składu Mariki Popowicz.