1 / 0

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Toruniu – I dzień

W pierwszym dniu bardzo dobrze zorganizowanych przez toruński MOSiR Młodzieżowych Mistrzostw Polski krótkotrwała popołudniowa ulewa spowodowała przerwanie zawodów i miała wpływ na obniżenie poziomu wyników. Najbardziej zaciętym biegiem był finał 100metrów

Najbardziej zaciętym biegiem był finał stumetrówki mężczyzn. Na mokrej bieżni najlepszy okazał się Kamil Masztak (AZS-AWF Poznań) -10.55, który o 3 setne sekundy wyprzedził dwóch srebrnych medalistów - Michała Bielczyka (AZS-AWF Warszawa) i Tomasza Talkowskiego (Nadwiślanin Chełmno). Również na czwartej pozycji ex aequo sklasyfikowano dwóch zawodników, Piotra Wiaderka (AZS-AWFiS Gdańsk) i Radosława Drapałę (Zawisza Bydgoszcz) - 10.67. W półfinałach rozegranych przed deszczem padły lepsze rezultaty: Tomasz Talkowski – 10.47 oraz Masztak – 10.49 (10.47 w eliminacjach).

Wśród kobiet na tym dystansie zwyciężyła Joanna Gabryelewicz, reprezentantka Polski na Mistrzostwa Europy w Goteborgu, w czasie 11.82 (w eliminacjach – 11.81), o sześć setnych przed Agnieszką Kasicą, któ®a wyprzedziłą ubiegłoroczną mistrzynią Europy juniorek, Iwonę Brzezińską (12.03).

Ciekawy przebieg miała rywalizacja 400-metrowców: brązowy medalista Mistrzostw Europy w sztafecie, Piotr Kędzia (46.52) do ostatnich metrów odpierał atak Witolda Bańki (46.61), a najlepszy wynik w tym sezonie Piotra Zdrady (46.71) zapewnił mu brązowy medal.

Na tym samym dystansie wśród pań łatwe zwycięstwo odniosła Jolanta Wójcik (54.09), przed Izabelą Kostrubą (54.09) i Danutą Młynarczyk (55.52).

Wrocławianin Rafał Niedzielski wygrał bieg na 110m przez płotki (14.22), przed Maciejem Giza (14.43 – rekord życiowy) i Michałem Grudką (14.77).

W biegu na 1500m kobiet przez większą część dystansu prowadziła Renata Pliś (Maraton Świnoujście) – 4:21.94, od której na finiszu szybsze okazały się: Sylwia Ejdys (AZS-AWF Wrocław) – 4:19.46 oraz Dominika Główczewska (SKLA Sopot) – 4:20.47 (rekord życiowy).

W skoku w dal Michał Łukasiak (AZS-AWF Warszawa) odniósł kontuzję i oddał tylko jeden skok, ale wynik 7.65 okazał się wystarczający do wygrania konkursu. Skoczek wzwyż, Wojciech Theiner (Pogoń Ruda Śląska), pokonał pozostałych specjalistów od skakania w dal uzyskując 7.30; brąz zdobył Michał Rosiak (AZS-AWF Wrocław) – 7.18.

Rzut oszczepem wygrała Joanna Bałdyga (AZS-AWF Warszawa) – 49.86, przed dwiema zawodniczkami, które ustanowiły rekordy życiowe: Danutą Plewnią (AZS Opole) – 47.43 i Eweliną Feliciakówną (AZS-AWF Warszawa) – 45.24.

Opady deszczu zmusiły sędziów do przerwania rywalizacji w skok wzwyż pań, gdy w konkursie pozostało 5 zawodniczek. Po godzinnej przerwie najlepiej zaprezentowały się białostocczanki z Podlasia – Kamila Stepaniuk (1.80) oraz Aleksandra Zarecka (1.76), a brąz przypadł Karolinie Gronau (AZS-AWF Biała Podlaska) – 1.73.

Ireneusz Sekretarski (Vectra Włocławek) – 3:47.18 z przewagą dwóch metrów nad Piotrem Krupą (Ostrowianka Ostrów) – 3:47.56 zakończył bieg na 1500m; brąz zdobył Adrian Danilewicz (WLKS Wrocław) – 3:49.22.

Spośród 6 tyczkarzy najwyżej skoczył Jakub Pewiński (SKLA Sopot) – 5.00 (poprzedni rekord życiowy – 4.90), przed Błażejem Ziętkiem (MKL Szczecin) – 4.90 oraz braćmi Strzelczykami (SKLA Sopot), Michałem – 4.85 i Pawłem – 4.40.

Finalistka biegu przeszkodowego na niedawnych Mistrzostwach Europy, Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek), zadowoliła się złotym medalem, nie walcząc o jak najlepszy czas (10:14.63); jej koleżanka klubowa Iwona Lewandowska zajęła drugie miejsce – 10:16.22, przed Natalią Jarawką (Płomień Sosonowiec) – 10:17.63 (rekord życiówka).

Najmłodszy z czołowych polskich kulomiotów, Jakub Giża (85, LKS Mielec) – 18.76 nie miał problemów ze zdobyciem tytułu młodzieżowego mistrza Polski zwyciężając z przeagą ponad półtora metra; drugi był Marcin Górzyński (SKLA Sopot) – 17.25, a trzeci – Piotr Golba (AZS-AWF Warszawa) – 17.15.

„Na belkach” (3000m z przeszkodami) faworyzowany Hubert Prokop (AZS-AWF Wrocław) – 8:50.44 uległ Radosławowi Kłeczkowi (LLKS Osowa Sień), który o ponad 4 sekundy poprawił życiówkę uzyskując 8:48.58; trzecie miejsce zajął Mateusz Demczyszak (Śląsk Wrocław) – 8:53.94.

Faworyt dziesięcioboju, Michał Chalabala, rozpoczął od piątego miejsca w biegu na 100m, ale już po wygraniu skoku w dal (6.94) objął prowadzenie. Później zwyciężył w pchnięciu kulą (13.82) i pierwszy dzień zakończył z przewagą 114 punktów.

W siedmioboju na starcie stanęły tylko 4 zawodniczki. Początkowo bardzo dobrze poczynała sobie faworytka konkurencji - Elżbieta Druzd (AZS-AWF Warszawa) wygrywając z przewagą ponad jednej sekundy bieg przez płotki (14.27 - rekord życiowy). Życiówki ustanowiła również w skoku wzwyż – 1.54 i w pchnięciu kulą (11.82). Niestety w biegu na 200m Druzd popełniła dwa falstarty tracą ponad 600 punktów do każdej z rywalek. W drugim dniu wygrała skok w dal i rzut oszczepem wychodząc na drugie miejsce w punktacji przed biegiem na 800m. Pomiędzy piątą i szóstą konkurencją siedmioboju zapewniła złoty medal sztafecie AZS-AWF Warszawa biegnąc na ostatniej zmianie.