1 / 0

Marcin Lewandowski – czołowy 800-metrowiec Europy

Tradycyjnie w połowie grudnia Europejskie Stowarzyszenia LA przedstawia na swej stronie podsumowanie roku w poszczególnych konkurencjach. Na 800m wyróżnieni sa trzej finaliści z Berlina: Jurij Borzakowski, Bram Som i Marcin Lewandowski.

EA - 800m '09

Rosjanin już po raz piąty w karierze otwiera tabele najszybszych biegaczy Starego Kontynentu (w 2007 r. był 2., zaledwie o jedną setną za Dmitrijsem Milkevicsem). Ale o sukcesy coraz trudniej, w pekińskich igrzyskach nie wszedł do finału, a w Berlinie był czwarty. W tym roku z pięciu pojedynków z Bramem Somem wygrał trzy. Marcin Lewandowski 6-krotnie spotykał się w karierze z Borzakowskim i zapewne marzy o swym pierwszym zwycięstwie (Paweł Czapiewski, wygrał dwa z 16 biegów z Rosjaninem, m.in. gdy bił rekord Polski w 2001 r. w Zurychu).

Bram Som, aktualny mistrz Europy, nie imponował w dwóch ostatnich sezonach, odpadł w eliminacjach MŚ w Osace i nie startował w igrzyskach w Pekinie. W Berlinie wystąpił ze zmiennym szczęściem. W półfinale, podobnie jak Marcin, został pokrzywdzony przez rywala. Obu dopuszczono do biegu finałowego, mimo że Som nie ukończył biegu półfinałowego. W 10-osobowym finale był 7., tuż przed Lewandowskim.
W br. Holender ma dodatni bilans spotkań z Polakiem, był szybszy w 4 z 7 wspólnych biegów. Ale wcześniej spotykali się 2-krotnie i łącznie górą jest Marcin: 5-4.

Na stronie EA można sprawdzić, że prawie nie drgnęły tabele europejskie all-time na tym dystansie. Jedynie Marcin Lewandowski z czasem 1:43.84 plasuje się już na 20. miejscu, ale następnego awansu po bieżącym sezonie długo trzeba szukać - 131. pozycję zajmuje obecnie Irlandczyk Thomas Chamney (1:45.41).

Od trzech tygodni Marcin Lewandowski wraz ze swym bratem Tomaszem trenują w Kenii. Zapraszamy na ich stronę - MARCIN LEWANDOWSKI - aby zapoznać się z ich ciekawymi, zamieszczanymi co kilka dni, korespondencjami.