1 / 0

MKS Halicz Klubowym Mistrzem Polski w Biegach Górskich w 2009 r.

W klasyfikacji Klubowego Mistrza Polski w Biegach Górskich punktowane są wyniki w mistrzostwach Polski oraz w międzynarodowych imprezach rangi mistrzowskiej. Jeszcze nigdy rywalizacja nie była tak wyrównana jak w 2009 roku.

MKS Halicz Ustrzyki Dolne odniósł swoje drugie w historii zwycięstwo. Po raz pierwszy zwyciężył w 2002 r., później nastąpiła zmiana pokolenia biegaczy i Halicz zajmował miejsca w czołówce, ale to inni walczyli o zwycięstwo. Obecnie dysponujący liczną grupą zawodników w wieku od młodzika do seniora, przy wsparciu narciarzy z tego klubu, startujących w organizowanych w Ustrzykach mistrzostwach Polski w biegu anglosaskich, zajął zasłużone pierwsze miejsce.

Debiutujący w biegach górskich LKS Znicz Biłgoraj ustąpił Haliczowi zaledwie o jeden punkt, a swój sukces zawdzięcza doskonałym występom swoich zawodników w mistrzostwach Polski juniorów (2 medale złote i 1 brązowy) oraz w mistrzostwach świata (brązowy medal Angeliki Mach i 17 miejsce Krzysztofa Steca, najlepsze miejsce polskiego juniora od 2003 r.).

Trzecie miejsce zajął LLKS Osowa Sień, który w 2007 r. mocno wszedł w biegi górskie i w dwóch poprzednich latach zajmował pierwsze i drugie miejsce. W tym roku do zwycięstwa zabrakło 4 punktów, a przyczyną była zapewne absencja klubu w mistrzostwach Polski w biegu anglosaskim.

Wszystkie swoje szanse w kategoriach od juniora młodszego do seniora wykorzystał SKB Kraśnik i zdobył czwarte miejsce. Lepsze uzyskał w 2005 r., dzięki wspomaganej przez liczną grupę juniorów Dominice Wiśniewskiej, która w kategorii juniorek nie miała równych sobie rywalek w Polsce, a do brązowego medalu w mistrzostwach świata zabrakło jej 6 sekund.

Piąte miejsce CKS Budowlanych Częstochowa to zasługa trzykrotnej złotej medalistki mistrzostw Polski Marioli Konowalskiej. Przy większym wsparciu ze strony młodszych koleżanek można było walczyć o zwycięstwo.

Ubiegłoroczny zwycięzca - UMKS Ostrowia Ostrowiec Świętokrzyski tym razem musiał zadowolić się szóstym miejscem. Danielowi Wosikowi zabrakło znaczącego wsparcia ze strony młodszych kolegów.

Łącznie w rywalizacji Klubowego Mistrza Polski w Biegach Górskich sklasyfikowanych zostało 45 klubów - najwięcej w dotychczasowej 9-letniej historii rywalizacji.