1 / 0

22. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich

Rekordowa liczba państw - 33 oraz uczestników – 382 osoby, wystartowała w 22. Mistrzostwach Šwiata w Biegach Górskich, które odbyły się w Bursie w Turcji. Mistrzostwa te były wyjątkowe także pod innymi względami.

Po raz pierwszy w historii, czyli od 1985 roku, reprezentacja Włoch nie zdobyła złotego medalu w klasyfikacji drużynowej seniorów ustępując Erytrei, a Nowozelandczyk Jonathan Wyatt przegrał po raz pierwszy w biegu alpejskim od 1998 roku. Jego pogromcą okazał się Kolumbijczyk Rolando Ortiz, który wyprzedził Nowozelandczyka na ostatnim trzystumetrowym płaskim odcinku. Dodać jednak należy, że dwa dni przed zawodami Wyatt został podczas treningu boleśnie pogryziony przez psy i dostał zastrzyk przeciwtężcowy. To, że w tych warunkach zdecydował się jednak na start samo w sobie jest wybitnym wyczynem.

Dość sensacyjny przebieg miał bieg seniorek. Austriaczka Andrea Mayr, aktualna mistrzyni Europy w tej konkurencji, poza tym mistrzyni Austrii w biegu na 3000 m z przeszkodami (czas 9:56:78) oraz mistrzyni Austrii w ... wyścigu rowerów górskich pod górę, wygrała zgodnie z przewidywaniami, ale sensacją jest 2 miejsce Szwajcarki Martiny Stachl, która jest jeszcze juniorką, ale wystartowała w biegu seniorek, gdyż według jej opinii ... juniorki biegają na zbyt krótkim dystansie. Brązowy medal zdobyła najbardziej utytułowana w historii biegów górskich Isabelle Guillot z Francji (4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe medale mistrzostw świata oraz 1 złoty medal mistrzostw Europy), która w październiku kończy 45 lat.

Wśród juniorek szans rywalkom nie dała Słowaczka Katarina Berešova, która w ostatnich mistrzostwach Europy seniorek w biegach górskich zajęła 12 miejsce.

Reprezentacja Polski, w której zabrakło kilku czołowych zawodników, wystąpiła na miarę swoich możliwości. Najlepszy wynik osiągnął Daniel Wosik, który zajął w kategorii seniorów 44 miejsce (lepiej w mistrzostwach świata w biegu alpejskim pobiegł jedynie w 2000 r. Stanisław Marzec). Nieźle pobiegła również Beata Wojciechowska, która zajęła 15 miejsce.