Menu
1 / 0
Aktualności /

Pożegnanie Maćkowiaka, powrót Podlasa

Po raz trzynasty dawne lekkoatletki i lekkoatleci po 30-tce spotkają się na wielobojowym mityngu weteranów. Tym razem w sobotę 23 września na szkolnym tartanowym, 200-metrowym stadionie w Twardogórze.

Po raz trzynasty dawne lekkoatletki i lekkoatleci po 30-tce spotkają się na wielobojowym mityngu weteranów. Tym razem w sobotę 23 września na szkolnym tartanowym, 200-metrowym stadionie w Twardogórze. Gościem imprezy będzie jeden z najlepszych w historii polskich 400-metrowców, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata Robert Maćkowiak, którego dotkliwa kontuzja zmusza do zakończenia kariery i w Twardogórze, gdzie przed 7 laty otwierał tartanowy stadionik (na zdjęciach podczas komentowania mityngu weteranów i w pokazowym pojedynku sprinterskim z uczniami) oraz rozpocznie się jego żegnanie jako czynnego zawodnika. Jako czynny lekkoatleta zaprezentuje się inny czołowy polski 400-metrowiec, Ryszard Podlas (takie miał zdjęcie w paszporcie, gdy 21.08.1977 w Sofii poprawiał rekord Polski Andrzeja Badeńskiego o 0,06 s na 45,36, który to rekord 3-krotnie bił Maćkowiak) mający w swoim dorobku m. in. srebrne medale w sztafecie 4 x 400 metrów  na  IO w Montrealu’76 i ME’78 w Pradze, międzynarodową nagrodę Fair Play w 1977 roku oraz  rekord mityngu weteranów w rzucie kulą. Towarzyszyć im ma były wicemistrz świata i Europy na 3 km z przeszkodami Bogusław Mamiński.

Formuła mityngu wymyślonego przez czołowego polskiego trenera płotkarzy Tomka Tłustochowskiego, a kontynuowana przez jego dawnego podopiecznego Maćka Głowackiego pozwala na równorzędną rywalizację wszystkich uczestników mityngu. Liczą się punkty z czterech z 5 konkurencji (biegi na 60, 300 i 1000 metrów oraz 5-skok z nogi na nogę i rzut 4-kilogramową kulą przez głowę do tyłu), ale w każdej z kategorii wiekowych punkty są liczone w stosunku do rekordów mityngu w danej kategorii.

Dlatego w 12-letniej historii mityngu 3-krotnie triumfowały kobiety (w 2002 r. w Bogatyni i w 2003 roku we Wrocławiu Jolanta Sobczak, a  w 2004 roku w Bystrzycy Oławskiej dr Ewa Głódź-Misiołek). Rok temu wygrał 55-letni świetny skoczek w dal Stanisław Szydłowski przed 75-letnm strażakiem z spod Namysłowa Michałem Stadniczukiem.

Obaj mają w swoim dorobku tytuły mistrzów świata i Europy weteranów. Tegoroczny podwójny mistrz Europy weteranów z Poznania w maratonie (indywidualnie i drużynowo) Sławomir Pieczurowski z wrocławskiego Biskupina chce w Twardogórze powalczyć o rekord i zwycięstwo na 1.000 m. Te same będzie miał znany maratończyk (2:13.00) z Kędzierzyna Edward Rydzewski. Równie wysokie zapędy ma inny mistrz Europu z Poznania (na 2 km z przeszkodami) 65-letni słynny trener maratończyków Jan Fus oraz inny szkoleniowiec biegaczy, mistrz Polski na 1.500 metrów z 1980 roku Włodek Matosz z Oleśniczanki

Mityng co roku rozgrywany jest w dolnośląskich miejscowościach słynących z dobrej pracy nad młodymi lekkoatletami. Była już Sobótka, Bystrzyca Oławska, Żarów, Bogatynia, Szkoła Mistrzostwa Sportowego w LA we Wrocławiu i w 1999 roku Twardogóra. W tym roku weteranom towarzyszyć  będą zmagania gimnazjalistek i gimnazjalistów w lekkoatletycznym 4-boju.

Po raz pierwszy w ramach imprezy bieg na 60 metrów będzie Memoriałem Profesora Adam Dotzauera, świetnego lekkoatlety, trenera wrocławskiej Juvenii i nauczyciela z sportowego II LO. Nie zabraknie i jego wychowanków.

Zapraszamy na tartanowy stadionik w Twardogórze przy ul Stefana Batorego 5 w sobotę 23 września o godzinie 14.30.
Powrót do listy

Więcej