1 / 0

Bąk i Wójcik wygrywają Bieg Niepodległości w Warszawie

Czołówka polskich biegaczy, przygotowująca się do startu w sztafecie maratońskiej w japońskim Chiba, walczyła o zwycięstwo na dystansie 10 km w 18. Biegu Niepodległości w Warszawie. Triumfatorami zostali Rafał Wójcik (KKL Fart Kielce) i Justyna Bąk.

Czołówka polskich biegaczy, przygotowująca się do startu w sztafecie maratońskiej w japońskim Chiba, walczyła o zwycięstwo na dystansie 10 km w 18. Biegu Niepodległości w Warszawie. Triumfatorami zostali Rafał Wójcik (KKL Fart Kielce) i Justyna Bąk (NKS Namysłów).

Rafał Wójcik przyspieszył za półmetkiem (zostawiając Arkadiusza Sowę i Mariusza Giżyńskiego) i za jego plecami jeszcze tylko przez kilkaset metrów utrzymywał się Białorusin Władymir Tiamczyk. Na mecie zwycięzca narzekał na przeciwny wiatr, który nie pozwolił mu na zejście poniżej 30 minut. Obie połowy trasy pokonał w tym samym czasie - 15:05.

Wśród zawodniczek ostro ruszyła Dorota Gruca, która na półmetku miała 37 sekund przewagi nad parą Justyna Bąk i Renata Paradowska. Drugą połowę trasy Bąk przebiegła dokładnie w tym samym tempie nadrabiając nad Grucą 45 sek i wygrywając bieg.
Pierwsze pięć miejsc zajęły dobrze znane zawodniczki. Piąta na mecie Irena Sakowicz niedawno poprawiła własny rekord Polski w biegu godzinnym.
Na szóstej pozycji uplasowała się Magdalena Derezińska nie mająca przeszłości lekkoatletycznej. Jest córką Romana, olimpijczyka i akademickiego mistrza świata w slalomie specjalnym. Magda jest tegoroczną wicemistrzynią świata w narciarstwie wysokogórskim w kategorii młodzieżowej. Medal wywalczyła na 25-kilometrowej trasie (start na 1800 m, a meta na 2640 m npm.) w hiszpańskim Val d'Aran (Pireneje).

Bieg ukończyło 2077 zawodników. Organizatorzy przyjmowali zgłoszenia do ostatniej chwili. Wyniki na stronie www.domtel-sport.pl/ powinny być ogłoszone w poniedziałek.

Po raz pierwszy w historii biegu trasa została skrócona z 11.1 km do równych dziesięciu kilometrów. W przyszłym roku start odbędzie się przy pomniku Mikołaja Kopernika, a meta zostanie przesunięta o kilkadziesiąt metrów i będzie nią brama wejściowa prowadząca na dziedziniec przed Pałacem w Wilanowie.

Bogusław Mamiński, dyrektor imprezy, spodziewa się, że w 2007 roku liczba uczestników w biegu wzrośnie do pięciu tysięcy.