1 / 0

Jarzyńska najszybszą Europejką w mistrzostwach świata (2)

Na wysokiej 17 pozycji uplasowała się Karolina Jarzyńska (KS Piętka Katowice) w mistrzostwach świata w półmaratonie rozegranych w sobotę rano w Nanning. Triumfowali Kenijczycy zdobywając wszystkie cztery złote medale.

Karolinę Jarzyńską
wyprzedziło 10 zawodniczek urodzonych w Afryce, 5 z Azji i Australijka. Dystans ukończyło 51 z 55 startujących lekkoatletek.
W 18-letniej historii mistrzostw lepszą lokatę z polskich reprezentantów zajęła tylko Kamila Gradus, dwunasta przed 15 laty.

W biegu mężczyzn Kenijczyk Wilson Kiprop wyprzedził o 4 sekundy Zersenay’a Tadese, uniemożliwiając Erytrejczykowi zdobycie piątego tytułu z rzędu. Obydwaj stoczyli niezwykle zaciętą rywalizację biegnąc przez ponad 5 minut obok siebie. Dopiero kilkanaście metrów przez metą Tadese zwolnił, kulejąc po przekroczeniu linii mety. Najszybszy Europejczyk przybiegł na 20. pozycji (Francuz Ruben Ilndongo). Drużynowo Kenijczycy są niepokonani od 2006 r., czterech z nich ukończyło dystans w pierwszej „6”. Srebro już po raz 6 z rzędu przypadło Erytrejczykom.
W biegu pań już na 5. kilometrze 4 Kenijki, 5 Etiopek i Australijka Nicole Chapple prowadziły z przewagą 20 sekund. Po 15. km na czele pozostawała Kenijka Florence Kiplagat i dwie Etiopki Dire Tune i Feyse Tadese. Kiplagat narzucała coraz silniejsze tempo (ostatnie 1097.5m pokonała w 3:18), pozostawiając Tune 900m przed metą. Dobry finisz Peninah Arusei zapewnił jej brąz i przypieczętował złoto druzynie Kenii.
Po raz pierwszy w historii wszystkie cztery złote medale przypadły reprezentantom jednego państwa. Indywidualnie Kenia wygrała obydwa biegi po raz czwarty (poprzednio w latach 1997-99).

Florence Kiplagat (22 lata) zdobyła srebro w MŚ juniorek ’06 (5000m) i złoto w MŚ w biegach przełajowych ’09. W Nanning przebiegła półmaraton dopiero po raz drugi w karierze, debiutowała 4 września wygrywając w Lille w świetnym czasie 1:07:40 (jest liderką tegorocznych tabel). Na bieżni nie odnosiła zbytnich sukcesów (wśród seniorek), w MŚ w Berlinie ’09 zajęła 12 m. na 10000m.
Wilson Kiprop (23 l.) w br. zadebiutował na dystansie 10000m zdobywając w Nairobi najpierw tytuł mistrza Kenii, a następnie mistrzostwo Afryki. W br. wygrał półmaraton w Paryżu (61:26) i Lille (59:39). W maju w Pradze debiutował w maratonie (5m. 2:09:09).