1 / 0

Wiadomości dnia - niedziela

Jelena Prokopcuka z Łotwy powtórzyła ubiegłoroczny sukces zwyciężając w maratonie nowojorskim (2:25:05), wyprzedzając o 1:00 Ukrainkę Tatianę Hladyr oraz o 1:53 Kenijkę Catherine Nderebę. Magdalena Lewy-Boulet zajęła 15 miejsce w czasie 2:42:38.

Niespodziewanym zwycięzcą w kategorii mężczyzn został Brazylijczyk Marilson Gomes dos Santos (2:09:58), który odparł ataki czterech Kenijczyków. Ubiegłoroczny zwycięzca i rekordzista świata, Paul Tergat, zajął 3 miejsce ze stratą 12 sekund. Bieg ukończyło 21 zawodników z polskim obywatelstwem.

44-letni Dean Karnazes z San Francisco dobiegł do mety w maratonie w Nowym Jorku w czasie 3:00:36. Zrealizował w ten sposób postawione sobie zadanie: przebiegł 50 maratonów w ciągu kolejnych 50 dni.

Jelena Prokopcuka, z dorobkiem 40 punktów, wyszła na pierwsze miejsce w klasyfikacji największych maratonów świata. Wśród mężczyzn prowadzi Kenijczyk Robert Cheruiyot – 50 punktów. Do punktacji zawodnika zalicza się jego 4 najlepsze starty w 11 maratonach w 2006-2007 r. (Londyn, Boston, Chicago, Berlin, Nowy Jork i mistrzostwa świata). Po ostatnim z cyklu maratonie, przyszłorocznym nowojorskim, zwycięzcy otrzymają premie po 500 tysięcy dolarów.

Litwin Mindaugas Pukstas został zwycięzcą 28. International Eurasia Marathon rozegranego w Istanbule w czasie nowego rekordu trasy – 2:12:52, przed Ukraińcem Andrijem Naumowem i Rosjaninem Siergiejem Łukinem. Najszybszą z kobiet okazała się Rosjanka Madina Biktagirowa (2:28:21), triumfatorka sprzed roku, która wyprzedziła swoje dwie rodaczki i poprawiła własny rekord trasy aż o 6:04.

Kenijczyk Jason Mbote poprawił rekord trasy w maratonie w Seulu osiągając 2:08:13 i wyprzedzając swych trzech rodaków. Kim Hye-Kyong z Korei czas 2:40:36 wystarczył do zwycięstwa w kategorii kobiet.

Kenijczyk Henry Tarus triumfował w 24. maratonie w Atenach (2:17:46), przed swym rodakim Lomol Lopio Paulą (2:18:08) i Etiopczykiem Habtamu Bekele. Na 10 miejscu uplasował się Jan Wydra (MOK Mszana Dolna) - 2:28:37. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Japonka Chikako Ogushi (2:40:47).

Sherone Simpson (Jamajka) i dyskobol Vigilijus Alekna (Litwa) uzyskali najwięcej głosów internautów na najlepszego lekkoatletę 2006 r. Głosy te stanowią 30% ostatecznych wyników. Pozostałe 70% zostało rozdzielonych przez Family IAAF, tzn. osoby imiennie zaproszone do wzięcia udziału w głosowaniu. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 12 listopada podczas Gali Lekkoatletycznej w Monako.