1 / 0

6. Półmaraton Warszawski: Kowalska i Kigen

Znakomicie wypadł debiut Katarzyny Kowalskiej na trasie półmaratonu - zwyciężyła w Warszawie w czasie 1:11:27. Wśród mężczyzn najlepszy wynik na Ziemi Polskiej uzyskał Kenijczyk Sammy Korir Kigen 1:01:18, trzeci był z rekordem życiowym Marcin Chabowski (1:02:27).

Szybciej, na regulaminowej trasie, od Katarzyny Kowalskiej (LKS Vectra-DGS Włocławek) w historii polskiej LA biegała tylko Karolina Jarzyńska, której rekord Polski wynosi 1:10:36.

Drugie miejsce w 6. Półmaratonie Warszawskim z czasem 1:11:53 zajęła Rebby Cherono Koech (poprzedni rekord życiowy 1:12:05), a trzecie - Beatrice Jepkorir Rutto (obie z Kenii) 1:12:32.

Marcin Chabowski na mecie Półmaratonu Warszawskiego (fot. rb)

Marcin Chabowski, drugi przed rokiem, poprawił swój wynik o 34 s. Szybciej półmaraton biegała tylko czwórka: Piotr Gładki (1:01:35), Leszek Bebło (1:01:56), Jan Huruk (1:02:17) i Grzegorz Gajdus (1:02:24).

Zawodnik WKS Flota Gdynia uległ tylko Kenijczykom. Rekord życiowy zwycięzcy 32-letniego Sammy’ego Korira Kigena wynosił dotychczas 1:03:48 (w maratonie 2:13:48 ’03). Drugi na mecie Peter Wanjiru Kariuki, mieszkający przez wiele lat w Japonii, osiągnął 1:02:17 (dwie sekundy wolniej od życiówki).
Czwarty na mecie Henryk Szost czasem 1:02:35 (7. wynik w historii polskiej LA) poprawił życiówkę o 24 s.

Od startu bieg prowadziła piątka Kenijczyków, którym towarzyszył Henryk Szost. Po 5 km Marcin Chabowski i Michał Kaczmarek mieli stratę 15 s. Międzyczas Sammy’ego Kigena na 10 km wyniósł 28:49, rywale z czołowej grupy uzyskali 29:09, a 23 s za nimi znajdowała się para Chabowski-Kaczmarek. Po 15 km przewaga Kigena wzrosła do 38 s, za jego plecami biegła trójka Kariuki-Szost-Mukche, a nieco osłabli Kenijczycy Kipkoech i Kiyeva. Chabowski oderwał się od Kaczmarka, mając stratę 15 s do grupki z Szostem. Ostatnie 6 km najszybciej pokonał Kigen (18:05) oraz Chabowski (18:21), który przesunął się na medalową pozycję.