1 / 0

OOM w biegach przełajowych: triumf Mazowsza i Olsztyna

OOM w biegach przełajowych: triumf Mazowsza i  Olsztyna

W sobotę w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy - Myślęcinku, na Trasie Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych "Bydgoszcz 2010" zorganizowano siedemnastą, ostatnią, Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Biegach Przełajowych.

Na zakończenie zawodów flaga Olimpiady nie została przekazana następnemu organizatorowi. Powędrowała do Ministerstwa Sportu i Turystyki, gdzie w zaciszu gabinetów zapadła decyzja o zakończeniu rozgrywania tej imprezy.

W biegu na 2 km juniorek młodszych niespodziewane zwycięstwo odniosła Justyna Romej. W odróżnieniu od swych wszystkich najgroźniejszych rywalek podopieczna Piotra Kiedrowicza nie startowała w br. w halowych mistrzostwach Polski juniorek młodszych. Jej największym dotychczasowym sukcesem było 6 miejsce w OOM na dystansie 800m. W Bydgoszczy oczekiwano rywalizacji między dwiema złotymi medalistami tegorocznych HMPJM, Martą Jusińską (w Spale wygrała 1000m) i Dominiką Muraszewską (złotą z 600m). Wygrała ta trzecia, Justyna Romej, która, w najbardziej zaciętym finiszu w sobotę, o sekundę wyprzedziła Martę Jusińską, szybszą z bliźniaczek (Monika była 5.) z AKL Ursynów Warszawa. Dla brązowej Dominiki (trenowanej przez Piotra Mieszkowskiego) jest to już trzeci medal w krótkiej karierze płocczanki, która dopiero w listopadzie skończy 16 lat (w ub.r. była druga w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego).

Na dłuższym z dystansów dla juniorek zwyciężyła Kamila Paluch (trener Mieczysław Jamroz), brązowa medalistka OOM w Zielonej Górze na 3000m, która wysoką formę zaprezentowała już w eliminacjach w Supraślu wygrywając aż o 28 s. W Bydgoszczy ukończyła bieg o 10 s przed Alicją Konieczek, specjalistką od biegania przeszkód i o 13 s przed Sylwią Ślęzak, ubiegłoroczną młodziczką.

W biegu juniorów młodszym na 3 km Mateusz Bak dodał złoto do ubiegłorocznego srebra z Chorzowa, przegrał wówczas z Kamilem Gołkowskim świetnie spisującym się również w sezonie letnim. W br. Mateusz był drugi w HMPJM (2000m). W Bydgoszczy pokonał Macieja Bielawca, który nieznacznie wyprzedził Patryka Wróbla, mistrza OOM na 800m i halowego mistrza z br. na 1000m.

W najdłuższym z biegów, na 5 km, dość wcześnie trójka Rafał Matuszczak, Mateusz Jaszczur i Dominik Tabor oderwała się od rywali, w tej kolejności kończąc dystans. Dla Rafała był to pierwszy złoty medal od zwycięstwa przed dwoma laty w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego (2000m). Również i w tym biegu brąz przypadł niespełna 16-letniemu zawodnikowi: Dominik Tabor już z trzeciej kolejnej imprezy wraca z medalem, na dystansie 2000m zdobył srebro w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego i brąz w br. w HMPJM. Podobnie jak przed rokiem miejsce tuż za podium przypadło Marcinowi Żychskiemu. Piąty na mecie, Wojciech Piwowarczyk, ukończył bieg już z ponad półminutową stratą do medalistów.

W klasyfikacji województw zwyciężyło Mazowsze, szóste przed rokiem. Bardzo dobry występ Śląska, triumfatorów sprzed roku, gdy startowali na własnym terenie (w Chorzowie).

W klasyfikacji klubów sporo zmiany, tylko LLKS Osowa Sień ponownie w pierwszej ósemce. Zwycięża AZS UWM Olsztyn, dopiero 64. w 2010 r.

Warto podkreślić bardzo dobrą, tradycyjną dla Bydgoszczy, organizację zawodów. Twarda, świetnie przygotowana trasa, temperatura 13 st. C, lekki deszcz spadł dopiero pod koniec udanej imprezy.