1 / 0

REKORD POLSKI KSZCZOTA NA 1000 M!

Podczas mityngu "Zlata Tretra" w Ostrawie Adam Kszczot ustanowił rekord Polski w biegu na 1000 metrów. Podopieczny trenera Stanisława Jaszczaka uzyskał rezultat 2:16.99.

Poprzedni rekord kraju na tym dystansie należał do Pawła Czapiewskiego i od 2002 roku wynosił 2:17.22. Kszczot jest w znakomitej formie, dwa dni wcześniej w Hengelo wygrał bieg na 800 metrów. Teraz, w Ostrawie, zajął drugie miejsce (zwyciężył Australijczyk Jeff Riseley - 2:16.75), wyprzedzając m.in. Williama Biwotta czy Davida Mutuę.

- To był bardzo dobry, ale jednocześnie trudny bieg - powiedział na antenie Programu I Polskiego radia Kszczot. - Pacemaker nie wykonał założeń, które miał wykonać. Tym bardziej sie cieszę, że ustanowiłem rekord Polski. Widząc końcowy rezultat Australijczyka, obawiałem się, że może trochę zabraknąć, ale udało się.

Adam Kszczot walczy na ostatnich metrach podczas mityngu w Ostrawie (fot. Marek Biczyk)

W biegu na 400 metrów Marcin Marciniszyn zajał piąte miejsce z czasem 46.13. Szósty był Oscar Pistorius z RPA (46.19), który po amputacji nóg biega w protezach. Na tym samym dystansie wśród kobiet Agata Bednarek była ósma (53.24). W finale B "stumetrówki" trzecie miejsce zajął Dariusz Kuć (10.36 przy wietrze 1.0 m/s). W trakcie tego biegu mierzono czas na dystansie 100 jardów. Kuć ustanowił rekord Polski wynikiem 9.53, zdecydowanie poprawiając poprzedni najlepszy wynik, należący od ubiegłego roku do Olafa Paruzela (9.74 - również w Ostrawie).

W finale A na 100 m zwyciężył Usain Bolt (9.91). Znakomity rezultat na tym samym dystansie uzyskała Jamajka Veronika Campbell-Brown (10.76 - ósmy czas w historii tej konkurencji). W trakcie biegu zmierzono jej też czas na 100 jardów - uzyskała 9.91, co jest najlepszym wynikiem w historii tej konkurencji.

W rywalizacji oszczepników Łukasz Grzeszczuk uplasował sie na siódmej pozycji. Jego wynik to 77.74 m. Wygrał Niemiec Matthias de Zordo (85.78).