1 / 0

Sprintem przez świat

4.70 Fabiany Murer na mistrzostwach Ameryki Południowej, 69.66 Sandry Perković oraz rekordy świata w biegach na 25000 oraz 30000 metrów to jedne z ciekawszych rezulatów uzyskanych weekend na stadionach lekkoatletycznych.

Buenos Aires (ARG)
Na stadionie w Buenos Aires od czwartku do niedzieli walczono o medale mistrzostw Ameryki Południowej. Pierwszego dnia imprezy Fabiana Murer skoczyła o tyczce 4.70 – jest to najlepszy wynik w sezonie na świecie oraz nowy rekord czempionatu południowoamerykańskiego. W dziesięcioboju zwyciężył Brazylijczyk Luiz Alberto de Araújo (7944 pkt.), który miesiąc temu niespodziewanie wygrał w mityngu Multistars w Desenzano del Garda. Maximiliano Díaz ustanowił nowy rekord Argentyny w trójskoku (16.51). W swojej pierwszej poważnej imprezie seniorskiej medalu nie zdobył reprezentant gospodarzy oszczepnik Braian Toledo (posiadacz najlepszego w historii wyniku wśród juniorów młodszych – 89.34), który uplasował się na czwartym miejscu z wynikiem 71.05.

Claremont (USA)
Rekordzista USA Tyson Gay 4 czerwca uzyskał na Florydzie najlepszy wynik w sezonie przebiegając 100 metrów w 9.79.

Daegu (KOR)
Organizatorzy mistrzostw świata szacują, że sprzedali już ponad 55% biletów na imprezę.

Eugene (USA)
3 czerwca, w pierwszym dniu mityngu Prefontaine Classic w Eugene, rozegrano bieg na 30000 metrów – dystans ten w czasie nowego rekordu świata (1:26:47.4) pokonał Moses Mosop (brąz na 10000 metrów podczas MŚ’05). Kenijczykowi zmierzono również międzyczas na 25000 metrów, który także okazał się nowym rekordem globu (1:12:25.0). W biegu na 10000 metrów mistrz Europy z Barcelony na tym dystansie Mo Farah ustanowił rekord Starego Kontynentu czasem 26:46.57.

W sobotę zawodnicy uzyskali na stadionie w Eugene szereg bardzo dobrych rezultatów. 100 metrów Jamajczyk Steve Mullings pokonał w 9.80 (sześciu sprinterów zeszło poniżej 10 sekund) . Najlepsze wyniki na świecie w tym sezonie uzyskali w biegu na 800 metrów Abubaker Kaki (1:43.68), w biegu na milę Haron Keitany (3:49.09),  w biegu na dwie mile Bernard Lagat (8:13.62) oraz w biegu na 110 metrów przez płotki David Oliver (12.94 – piąty czas w karierze).
Najlepsze wyniki na świecie w sezonie wśród kobiet ustanowiły: w bieg na 100 metrów – przy wietrze +2.0 – Carmelita Jeter (10.70), w biegu na 800 metrów Kenia Sinclair (1:58.29, druga na mecie Caster Semenya z RPA z czasem 1:58.88), w biegu na 400 metrów przez płotki Lashinda Demus (53.31), w trójskoku Olha Saładucha (14.98 – rekord życiowy) oraz w pchnięciu kulą Nadzieja Astapczuk (20.59).

Florencja (ITA)
5 czerwca, w drugim dniu rywalizacji w zawodach pucharu Włoch, wicemistrz Europy w rzucie młotem Nicola Vizzoni uzyskał wynik 80.29 – urodzony w 1972 roku miotacz dopiero piąty raz w karierze posłał młot na odległość ponad 80 metrów (poprzednio sztuki tej dokonał dziesięć lat temu).

Leverkusen (GER)
Steffi Nerius – mistrzyni świata w rzucie oszczepem z 2009 roku – zorganizowała w Leverkusen (reprezentowała w czasie swojej kariery barwy miejscowego klubu) zawody Nerius Cup. W konkursie rzutu oszczepem zwyciężył Mark Frank (80.25) przed srebrnym medalistą mistrzostw Europy Matthiasem de Zordo (79.03). Wśród kobiet najlepsza była Katarina Molitor (62.93), a mistrzyni Starego Kontynentu Linda Stahl była druga z wynikiem 59.55.

Oslo (NOR)
W pucharze Europy w biegu na 10000 metrów zwyciężył wśród mężczyzn Portugalczyk Youssef El Kaliai (28:20,03), a wśród pań najlepsza była jego rodaczka Sara Moreira (31:39.11). W klasyfikacji drużynowej wygrali Hiszpanie oraz Włoszki. Za rok zawody odbędą się w Palafrugell w Hiszpanii.

Postojna (SLO)
Matija Kranjc poprawił o 40 centymetrów 23-letni rekord Słowenii w rzucie oszczepem uzyskując wynik 79.72. Poprzedni rekord – 79.32 – w 1988 ustanowił Milian Stijepovič.

Rabat (MAR)
W stolicy Maroka odbył się w niedzielę Meeting International Mohammed VI d'Athlétisme zaliczany do kalendarza IAAF World Challenge, który obserwowało z trybun ok. 20000 widzów. Blanka Vlašić skoczyła wzwyż 1.97, a Wania Stambołowa ustanowiła rekord Bułgarii (oraz najlepszy wynik w tabelach europejskich) w biegu na 400 metrów przez płotki (53.68).  Jamajski sprinter Asafa Powell, który podczas biegu na 100 metrów borykał się z problemami zdrowotnymi (skórcz w prawej nodze), przybył na metę w czasie 36.13.

Varaždin (CRO)
Sandra Perković – aktualna mistrzyni Europy w rzucie dyskiem – uzyskała w Varaždinie (gospodarz MEJ’89) rezultat 69.66. Wynik, który jest nowym rekordem Chorwacji jest także najlepszym rezultatem w historii kobiecego rzutu dyskiem od 13 czerwca 1999, kiedy w Salonikach Natalia Sadowa rzuciła 70.02 (Rosjanka była w piątek czwarta w Bydgoszczy).

Yerino (RUS)
W sobotę 4 czerwca Aleksiej Zagorny rzucił młotem 81.73 – wynik ten otwiera światowe tabele w tym sezonie. Dobrą formę potwierdził utytułowany oszczepnik Siergiej Makarow, który wygrał rzut oszczepem z rezultatem 85.19.