1 / 0

MPJ W TORUNIU: Dwudziestka Brzozowskiego, wartościowy rekord Jaszczuka

Faworyzowany Krzysztof Brzozowski wygrał konkurs pchnięcia kulą w I dniu Mistrzostw Polski juniorów w Toruniu.

Konkurs kulomiotów stał na bardzo wysokim poziomie. Od pierwszej kolejki prowadził Krzysztof Brzozowski, który uzyskał 20.31. Jako jedyny w całym konkursie pokonał granicę 20 metrów. W czwartej kolejce poprawił się na 20.61. Jego rywale stoczyli wspaniałą walkę o medale. Ci, którzy zajęli miejsca 2-4 ustanawiali w Toruniu rekordy życiowe. Srebrny medalista – Paweł Regin posłał kulę na odległość 19.70, brązowy – Dominik Witczak – 19.02, a czwarty w stawce Dominik Kurach 17.66. To pierwszy złoty medal MP juniorów dla niedawnego wicemistrza świata kadetów z Bressanone – Krzysztofa Brzozowskiego. W tym roku dalej pchał tylko Nowozeladnczyk Jacko Gill (21.34).

W konkursie kulomiotek klasą dla siebie była Anna Wloka. Brązowa medalistka I Igrzysk Olimpijskich Młodzieży jako jdyna przekroczyła 15 metrów. Wynik 15.75 jest zdecydowanie jej najlepszym w obecnym sezonie (w toruńskim konkursie czterokrotnie pchała ponad 15 metrów). Srebrna medalistka – Angelika Kalinowska – ustanowiła w piątek rekord życiowy (14.96). W biegu na 3000 m triumfowała 17-letnia Ewelina Lubiejewska (9:41.86), a na tym samym dystansie wśród mężczyzn 18-letni Bartosz Kowalczyk (8:07.12 – rek. życ.).

Krzysztof Brzozowski (fot. rb)

W skoku wzwyż nie zawiodła faworytka – Gabriela Szkolnicka, która uzyskała w pierwszej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.79 (1.84 trzykrotnie strąciła). Z kolei w skoku w dal wartościowy rekord życiowy (7.74) ustanowił złoty medalista Tomasz Jaszczuk (poprzedni był o 8 centymetrow gorszy). To daje mu jedenaste miejsce na tegorocznych światowych (3. na europejskich).

Sprinterskie finały na 100 m odbywały się przy minimalnie sprzyjającym wietrze. Wśród kobiet triumfowała Angelika Stępień (11.78), a wśród mężczyzn Kamil Supiński (10.67).

W sobotę w Toruniu 15 finałów – m.in. skok o tyczce kobiet, rzut oszczepem mężczyzn oraz biegi z przeszkodami i płaskie – na dystansach 400 i 800 metrów.