1 / 0

MME W OSTRAWIE: Trzy medale na pożegnanie

W niedzielę, ostatnim dniu Młodzieżowych Mistrzostw Europy, biało-czerwoni wywalczyli trzy medale. Oprócz Pawła Fajdka (Agros Zamość) cieszyli się ze srebra: w chodzie na 20 km Dawid Tomala (AZS AWF Katowice) oraz sztafeta 4x400 m w składzie: Michał Pietrzak (AZS AWF Katowice), Jakub Krzewina (AZS AWF Kraków), Łukasz Krawczuk (Śląsk Wrocław) i Mateusz Fórmański (ZLKL Zielona Góra).

Fajdek wygrał konkurs wynikiem 78.54. O 41 cm poprawił rekord życiowy jaki ustanowił 9 lipca w Madrycie, gdzie wypełnił minimum na mistrzostwa świata w południowokoreańskim Daegu.
W finale tej konkurencji wystartowało jeszcze dwóch Polaków - piąte miejsce zajął Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) – 72.20, a jedenaste Norbert Rauhut (Skra Warszawa) – 70.44.

Tomala uzyskał na 20 km rezultat 1:24:21 i przegrał z Rosjaninem Petrem Bogatirewem zaledwie o sekundę. Dziesiąty był Wojciech Halman (Lechia Gdańsk) - 1:29:46. Na tym samym dystansie wśród kobiet Katarzyna Golba (AZS AWF Kraków) była siódma - 1:39:36, a Magdalena Jasińska (Gwda Piła) dziesiąta - 1:44:18).

Tradycyjnie zawody zakończył bieg rozstawny 4x400 m mężczyzn. Brytyjczycy (3:03.53) nieznacznie wyprzedzili Polaków (3:03.62). Wśród kobiet w tej konkurencji Polki (Kinga Sadłowska, Iga Baumgart, Marzena Kościelniak, Joanna Linkiewicz) były czwarte (3:36.42). Na sze sztafety 4x100 m zajęły siódme (kobiety) i czwarte (mężczyźni) miejsca. Startująca w siedmioboju Izabela Mikołajczyk uplasowała się na 10. pozycji (5729 pkt), podobnie jak Karol Hoffmann w trójskoku (16.21). W biegu na 3000 m z przeszkodami 7. był Krystian Zalewski (8:45.33), a 10. Łukasz Oślizło (8:52.38).

Mateusz Fórmański doprowadza polską sztafetę do mety

na drugim miejscu (fot. Marek Biczyk)

Wysoki poziom zaprezentowały w Ostrawie skoczkinie w dal. Rosjanka Daria Kliszyna ustanowiła rekord życiowy i rekord MME, skacząc w pierwszej próbie 7.05 m! Anna Jagaciak uplasowała się na czwartej pozycji, uzyskując swój najlepszy wynik w tym sezonie (trzeci w karierze) 6.62 m. Aby znaleźć się na podium trzeba było skoczyć 6.74, czyli tyle ile rekord życiowy Ani, ustanowiony przed rokiem w Barcelonie

W konkursie skoku wzwyż mężczyzn mieliśmy dwóch reprezentantów – Szymona Kiecanę i Jarosława Rutkowskiego. Obaj pokonali poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.21. Kiecana zrobił to w pierwszej próbie (ustanwił rekord życiowy) i zajął czwarte miejsce. Rutkowski miał na tej wysokości dwie zrzutki, poprawił się w trzeciej próbie. To zapewniło mu szóste miejsce. 2.24 – to było już w niedzielę za wysoko dla obu Polaków.

W biegu na 1500 metrów blisko podium były dwie Polki. Katarzyna Broniatowska zajęla czwarte miejsce (4:22.06), a Danuta Urbanik piąte (4:22.37).