1 / 0

Memoriał Michała Barty: zwycięstwo Janika i Czenskiej

Magdalena Czenska i Igor Janik zwyciężyli w rozegranym w piątek w Kołobrzegu XIII Memoriale Michała Barty.Magdalena Czenska i Igor Janik zwyciężyli w rozegranym w piątek w Kołobrzegu XIII Memoriale Michała Barty.

Magdalena Czenska i Igor Janik zwyciężyli w rozegranym w piątek w Kołobrzegu XIII Memoriale Michała Barty.

Zawody, które odbywały się na stadionie przy LO im. Mikołaja Kopernika – szkoły, z którą przez wiele lat związany był Michał Barta – zgromadziły czołowych polskich zawodników. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Igor Janik z wynikiem 79.62 (seria: 77.67 – 79.62 – 75.15 – 77.61 – x – x). Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk wyprzedził swojego klubowego kolegę Pawła Rakoczego (77.84) oraz gościa z Niemiec Manuela Nau (75.38). W konkursie startował także Michał Krukowski – ojciec i trener naszego wicemistrza Europy juniorów oraz dawny medalista mistrzostw kraju w dziesięcioboju.

Najlepszą oszczepniczką zawodów została Magdalena Czenska, która w trzeciej próbie osiągnęła 52.05 (seria: 49.82 – 51.44 – 52.05 – 50.37 – 49.15 – 50.23). Drugie miejsce w konkursie zajęła powracająca do rywalizacji po kontuzji Barbara Madejczyk (51.66), a na trzecim miejscu zawody ukończyła Agnieszka Lewandowska (49.60).

Rozgrywane od 1999 roku zawody poświęcone są pamięci Michała Barty – byłego oszczepnika (rekord życiowy: 73.46 w 1966; czterokrotny finalista mistrzostw Polski seniorów) oraz trenera i wychowawcy młodzieży. Do najbardziej znanych wychowanków Michała Barty można zaliczyć Mirosława Szybowskiego czy Dariusza Trafasa. Medalistą mistrzostw Polski juniorów był także jego syn Arkadiusz.

Michał Barta zmarł nagle 3 sierpnia 1996.