1 / 0

Berlin: rekord świata Makau, Lewandowska 2:30:38

W niedzielę w Berlinie Kenijczyk Patrick Makau ustanowił rekord świata w maratonie poprawiając czasem 2:03:38 osiągnięcie Etiopczyka Hailego Gebrselassie, który przed trzema laty tę samą trasę przebiegł o 21 sekund wolniej.

Bardzo dobrze spisała się 26-letnia Iwona Lewandowska, która w swym drugim maratonie w karierze zajęła 11 lokatę bijąc wynikiem 2:30:38 rekord życiowy aż o 11 minut i 20 sekund. Podopieczna Marka Jakubowskiego równo pokonywała 5-kilometrowe odcinki:
17:52-17:45-17:43-17:46-17:42-17:37-17:56-18:23-7:54.
Czas 2:30:38 jest drugim w Polsce w br. (za 2:27:16 Karoliny Jarzyńskiej) i 13. w historii.
Na 32 pozycji uplasował się Michał Smalec (2:21:42).

Drugie miejsce w kategorii wózków z napędem ręcznym (nie bezpośrednim na koła) zajął Arkadiusz Skrzypiński 1:04:13, ulegając o sekundę Niemcowi Vico Merkleinowi.

10. Miranda Boonstra (NED) 2:29:23
11. Iwona Lewandowska (LKS Vectra-DGS Włocławek) 2:30:38 (1:14:57+1:15:41)

10. Hendrick Ramalaa (RSA) 2:16:00
…32. Michał Smalec (Podlasie Białystok) 2:21:42 (1:08:48+1:12:54)

Haile Gebrselassie nie ukończył biegu, od 28km odczuwał silne dolegliwości żołądkowe.
Drugie miejsce na mecie zajął pacemaker, który z tego powodu nie był wykazywany w bazie danych maratonu.
Patrick Makau ma obecnie średnią 5 biegów równą 2:05:07, ustępując tylko Gebrselassie (2:04:57).
W Berlinie ustanowiony 4. rekord świata w maratonie (poprzednio - 2:04:55 ’03 Paul Tergat, 2:04:26 ’07 Gebrselassie, 2:03:59 ’08 Gebrselassie), wcześniej uzyskano tu 4 najlepsze wyniki w historii (nieoficjalne rekordy świata).
Parze Makau+Kiplagat (4:43:22) zabrakło 8 sekund do rekordowej sumy zwycięzców z Chicago – 4:23:14 (Khannouchi 2:05:56+Radcliffe 1:17:18).
Berlin odzyskał tytuł najszybszej trasy, średnia 10 najlepszych wyników mężczyzn w historii wynosi 2:04:54.9 (Rotterdam 2:05:06.1).
24-letnia Florence Kiplagat jest najmłodszą i 11. w historii zawodniczką, która pokonała maraton poniżej 2:20.
Po raz pierwszy w historii maratonu w Berlinie 10 zawodniczek uzyskał wyniki poniżej 2:30 (rekord należy do Londynu ’11, 20 zawodniczek poniżej 2:30).
Patrick Makau (60 punktów) wyszedł na prowadzenie klasyfikacji World Marathon Majors 2010-2011.