1 / 0

Frankfurt - Szost 2:09:39, minimum na Londyn

Henryk Szost zajął 12 miejsce w maratonie we Frankfurcie uzyskując drugi czas w historii polskiej lekkoatletyki – 2:09:39 (rekord Polski Grzegorza Gajdusa jest lepszy o 16s).

Wynik ten jest lepszy od wskaźnika PZLA na Igrzyska Olimpijskie w Londynie – 2:10:30.
Polak był najszybszy wśród zawodników spoza Afryki, został wyprzedzony przez 10 Kenijczyków i Etiopczyka.
Na 25 pozycji uplasował się bardzo równo biegnący Mariusz Giżyński, z rekordem życiowym, 2:12:34.
Radosław Dudycz uzyskał 2:15:09 (31 m.).
Agnieszka Gortel zajęła 16 miejsce z wynikiem 2:34:32.

Maraton wygrał po raz drugi z rzędu Wilson Kipsang Kiprotich z drugim wynikiem w historii 2:03:41. Do rekordu świata, który należy do Kenijczyka Patricka Makau Musyoki zabrakło 3 sekund. Kiprotich debiutował w maratonie w kwietniu 2010 r. zajmując 3m. w Paryżu (2:07:13), po raz pierwszy wygrał we Frankfurcie z wynikiem 2:04:57. W br. triumfował w Otsu (2:06:13). Wygrał trzy z czterech maratonów, w których startował. Rekord życiowy w półmaratonie – 58:59.

W biegu pań zwyciężyła Etiopka Mamitu Daska 2:21:57.

Maraton odbył się przy bardzo dobrej pogodzie (12st. C).
Rekordowa liczba zawodników pokonała granicę 2:10:00. Jako 14. bieg ukończył Rosjanin Aleksiej Reunkow 2:09:54.
Dotychczasowy rekord należał do maratonu w Paryżu (’09) – 12 zawodników poniżej 2:10.
Zawodnicy na miejscach: 6 oraz 13-27 uzyskali najlepsze wyniki w historii maratonu na tych pozycjach.
Po dzisiejszym maratonie na tej liscie figurują:
25 – 2:12:34 Mariusz Giżyński
46 – 2:14:59 Paweł Tarasiuk, 21.04.1991 Londyn
30 – 2:33:32 Dorota Gruca, 17.08.2008 Pekin

Średnia 10 najlepszych wyników we Frankfurcie wynosi obecnie: 2:05:45.1,
maraton ten przesunął się na 5. miejsce (za Berlinem, Rotterdamem, Londynem i Bostonem).

Wskaźniki PZLA na Igrzyska Olimpijskie w Londynie: 2:10:30 (mężczyźni) i 2:30:00 (kobiety).
Rekord Polski: 2:09:23 Grzegorz Gajdus, 12.10.2003 Eindhoven

WYNIKI z prawej strony na górze można rozwinąć do TOP 30.