1 / 0

HMŚ 2012: Majewski zdobył brąz!

Tomasz Majewski zdobył brązowy medal halowych mistrzostw świata w Stambule. Nasz kulomiot uzyskał rezultat 21.72, ustanawiając halowy rekord Polski.

To drugi brąz HMŚ w karierze Majewskiego (cztery lata temu w Walencji stanął na najniższym stopniu podium z wynikiem 20.93). Tym razem trzeba było jednak pchać dużo dalej niż w Hiszpanii. - Do medalu może nawet nie wystarczyć 21,5 metra - mówił Tonek po eliminacjach. I miał rację. Czwarte miejsce w Stambule zajął Reese Hoffa, który pchnął kulę na odległość 21.55.

Już pierwsza próba ubiegłorocznego mistrza świata z Daegu, Davida Storla, była znakomita. Wynik 21.88 mógł "ustawić" cały konkurs. - Ale nie przy obecnym poziomie kuli na świecie. Musiałby chyba pchnąć metr dalej, żeby "pozamiatać" - kręcił głową Majewski. Jego odpowiedź na wyczyn Niemca była niezła. W pierwszej kolejce pchnął 21.28. Z kolei Amerykanin Ryan Whiting uzyskał 21.59. Ale już po chwili Majewski poprawił się na 21.65. Fantastyczny halowy rekord Polski! Reese Hoffa postraszył w drugiej kolejce wynikiem 21.55 (ale na więcej nie było go już stać). Storl nie dał rady się poprawić (wykonał jeszcze tylko jedno udane pchnięcie na 21.86).

Podium kulomiotów podczas HMŚ w Stambule (fot. M. Biczyk)

Majewski nie zaliczył trzeciej próby, w czwartej miał 20.94, a w piątej poprawił się na 21.72. Znowu halowy rekord kraju! Ale Whiting wykonał fenomenalne pchnięcie, po którym kula poszybowała na 22 metry. Tym samym zepchnął Polaka z drugiej na trzecią pozycję. W ostatniej kolejce Amerykanin uzyskał jeszcze 21.98, potwierdzając swoją dominację.

Schodząc z rzutni Majewski był bardzo szczęśliwy. - Poziom tego konkursu był najwyższy w historii halowych mistrzostw, tym większa satysfakcja z medalu. Taki wynik wystarczył jedynie na brąz, to zapowiada niesamowitą rywalizację latem, podczas igrzysk w Londynie. Medal dedykuję mojej kochanej żonie, Ani - powiedział (cała rozmowa wideo z Tomaszem Majewskim pod adresem: http://www.youtube.com/user/PZLAwideo) . Ostateczna kolejność konkursu w Stambule: Whiting (22.00), Storl (21.88), Majewski (21.72), Hoffa (21.55), Sidorow (20.78)...

Jedną pozycję niżej niż Majewski zajęła w piątek pięcioboistka Karolina Tymińska. Straciła około 40 punktów już w pierwszej konkurencji, biegu na 60 m pł. - Głośniki, w których słychać strzał startera nie są ustawione przy każdym torze, a to powoduje, że nie zawsze można usłyszeć dźwięk we właściwym momencie. Usłyszałam strzał z opóźnieniem, myślałam, że ktoś popełnił falstart, goniłam rywalki, ale straciłam bardzo dużo - opowiada Karolina. W skoku wzwyż też mogła zdobyć kilka punktów więcej (uzyskała wysokość 1.72). Dobrze skoczyła w dal (6.49), a do biegu na 800 m startowała z 7. pozycji. - Myślałam, że dam rade przesunąć się na piątą lokatę, ale odrobiłam jeszcze więcej - mówiła, komentując swoje czwarte miejsce (to samo co poprzednim latem w Daegu i rok temu w Paryżu) (cała rozmowa z Karoliną pod adresem:http://www.youtube.com/user/PZLAwideo). Bieg na 800 m wygrała (minimalnie przed Karoliną) Jessica Ennis, ale zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Zwyciężyła Ukrainka Natalia Dobrynska, ustanawiając rekord świata (5013 pkt). Tymińska była czwarta z rezultatem 4725 pkt.

Karolina Tymińska podczas skoku wzwyż w HMŚ w Stambule (fot. M. Biczyk)

W piątkowej popołudniowej sesji wystartowała jeszcze jedna Polka. Angelika Cichocka zajęła 6. miejsce w drugiej (szybszej) serii biegu na 1500 i dzięki czasowi 4:09.50 awansowała do sobotniego finału.