1 / 0

Gortel i Bane wygrywają w Łodzi

Agnieszka Gortel-Maciuk (2:35:59) i Etiopczyk Tola Bane (2:11:27) zwyciężyli w dzisiejszym Łódź Maraton Dbam o Zdrowie.

Polka początkowo ustępowała liderkom biegu Etiopkom Letay Nagash oraz Abiyot Eshetu. Na 21 kilometrze Gortel zrównała się z Eshetu i przez kolejne kilometry biegła razem z Etiopką. Po 30 kilometrze Eshetu ponownie zyskała przewagę nad Polką, która przyśpieszyła na ostatnich 5 kilometrach pokonując ostatecznie Afrykankę o 40 sekund. Trzecią biegaczką, która przekroczyła linię mety była Nagash, która straciła do zwyciężczyni blisko 7 minut.  Dla Agnieszki Gortel był to dziewiąty start w biegu maratońskim w karierze (debiut w 2005 na mistrzostwach Polski w Dębnie).

W biegu mężczyzn praktycznie przez cały dystans prowadził Tola Bane (brązowy medalista mistrzostw Afryki juniorów w biegu na 5000 metrów z 2005). Na 21 i 37 kilometrze zbliżył się do niego jego rodak Wondimnew Melkamu Abate jednak ostatecznie stracił on na mecie 24 sekundy i zajął drugie miejsce. Jako trzeci linię mety minął ubiegłoroczny tryumfator łódzkiego maratonu Kenijczyk Sammy Limo, który do zwycięzcy stracił ponad 4 minuty. Dla Bane był to szósty maraton w karierze (zadebiutował w 2010 na trasie między Bydgoszczą i Toruniem podczas Maratonu Metropolii). Najszybszy z Polaków był Błażej Brzeziński (2:23:25), który zajął siódme miejsce.

Pełne wyniki: Łódź Maraton Dbam o Zdrowie