1 / 0

Chabowski z minimum na Londyn!

Marcin Chabowski (WKS Flota Gdynia) z czasem 2:10:07 zajął czwarte miejsce w maratonie w Düsseldorfie. Zwyciężył Etiopczyk Seboka Tola.

Polak linię mety minął jako czwarty ustanawiając wynikiem 2:10:07 rekord życiowy - rezultat zawodnika Floty Gdynia jest lepszy od minimum PZLA na igrzyska w Londynie (2:10:30). Polak po połowie dystansu był poza czołową "10", jednak w drugiej części biegu w imponującym stylu wyprzedził kilku rywali (w tym aż sześciu Kenijczyków, do których na półmetku tracił 45 sekund). Zwycięzca biegu Seboka Tola czasem 2:08:27 ustanowił rekord trasy (w styczniu w Dubaju osiągnął bardzo dobry wynik 2:06:17). Drugie miejsce zajął Kenijczyk Duncan Koech (2:08:33), a trzecie - jego rodak Abraham Kiprotich (2:08:35), startujący od 10 miesięcy w barwach Francji.

W ostatnich tygodniach Marcin Chabowski wskutek kontuzji nie zrealizował pełnego planu treningowego, stąd zapewne wolniejszy początek biegu:
10km-30:44, półmaraton-1:04:58, 30km-1:32:29, 40km-2:03:26 (druga połówka-1:05:09).
Dla 26-letniego Marcina był to dopiero drugi ukończony maraton w karierze, w ub.r. w Warszawie zajął 6 miejsce w czasie 2:14:32. W pierwszych latach kariery specjalizował się w biegu przeszkodowym, zostając w 2005 r. mistrzem Europy juniorów w Kownie.

Marcin Chabowski zwycięża w Biegu Westerplatte     (fot. facebook Marcin Chabowski)

Z wynikiem 2:10:07 Marcin Chabowski ustępuje w tabelach historycznych tylko czterem zawodnikom:
2:07:39 Henryk Szost ‘12
2:09:23 Grzegorz Gajdus ‘03
2:09:41 Antoni Niemczak ‘’90
2:09:42 Leszek Bebło ‘95
2:10:07 Jan Huruk ‘92
2:10:07 Marcin Chabowski ‘12

Po dzisiejszym biegu w tegorocznych tabelach europejskich w maratonie wśród najlepszych 11 zawodników figuruje aż 5 Polaków (na pierwszej i czwartej pozycji znajdują się biegacze urodzeni w Afryce, którzy dopiero od 2011 r. reprezentują barwy Francji).

W rywalizacji kobiet najszybsza Etiopka Agnes Barsosio z rekordem trasy - 2:25:47 (debiut).

Maraton w Düsseldorfie rozgrywano po raz 10., w 2004 r. jego zwyciężczynią została Dorota Ustianowska (2:39:41).

Rezultaty:    Düsseldorf