1 / 0

PŚ: 10. Augustyn, 14. Sikora

W drugim dniu pucharu świata w chodzie w Sarańsku na dystansie 50 km Rafał Augustyn uplasował się na 10 pozycji z wynikiem 3:49:53, a Rafał Sikora – na 14. z czasem 3:51:43.

Grzegorz Sudoł wycofał się przed 35. km, konkurencji nie ukończyli również Łukasz Nowak i Artur Brzozowski. Triumfowali Rosjanie Andriej Kirdiapkin 3:38:08 (najlepszy wynik w br. na świecie) i Igor Jerochin 3:38:10.
Na dystnasie 50 km czwórka Polaków początkowo trzymała się blisko siebie, po 5 km R.Augustyn, G.Sudoł, Ł.Nowak i R.Sikora plasowali się w drugiej dziesiątce. Po 10. km najlepszym z naszych zawodników był G.Sudoł, który zajmował 16. miejsce ze stratą 1:30 do lidera. W połowie dystansu na czele szła para Rosjan Bakulin-Jerochin i Australijczyk Tallent, a 18 s za nimi trójka kolejnych Rosjan. Reszta chodziarzy traciła do lidera ponad 2,5 minuty. G.Sudoł idący na 11. pozycji, uzyskał czas 1:52:41. Utrzymanie tego tempa gwaranowało mu start na igrzyskach w Londynie. Trzej nasi kolejni reprezentanci znajdowali siż o 20 s za swym bardziej utytułowanym kolegą. Po 30. km różnice między naszymi zawodnikami niemal nie zmieniły się. Do 35. km trasy nie dotarl G.Sudoł, a R.Sikora był już na 8 miejscu, tuż przed Ł.Nowakiem, a R.Augustyn plasował się na 11 pozycji. Wkrótce Ł.Nowak, mający zapewniony start na igrzyskach, wycofał się. Ostatnie 5 km nasi najlepsi w tym dniu chodziarze przeszli nieco wolniej (Augustyn 24:44, Sikora 26:13), spadając o 3-4 pozycje, Augustyn z 7. na 10. A Sikora z 10. na 14.
W konkurencji pań wystartowało 106 zawodniczek. Nowo kreowana rekordzistka Polski Paulina Buziak była najszybszą z naszych zawodniczek zajmując 31 miejsce w przeciętnym czasie 1:36:17, na 36 pozycji uplasowała się Agnieszka Szwarnóg 1:37:14, Katarzyna Kwoka – 56. (1:40:53), a Monika Kapera – 66. (1:43:22), Agnieszka Dygacz wycofała się. Zwyciężyła Jelena Łaszmanowa 1:27:38 przed Olgą Kaniskiną (obie Rosja) 1:28:33. Drużynowo Polki sklasyfikowano na 10 miejscu. Zespół Rosji siegnął po siódme złoto w Sarańsku, tylko junior z Kolumbii Eider Arevalo wyrwał gospodarzom jeden złoty medal.

Pełne wyniki:   SARAŃSK