1 / 0

MŚJ: srebro sztafety 4x400 juniorów

W ostatnim dniu Mistrzostw Świata Juniorów w Barcelonie nasza sztafeta 4x400m juniorów zdobyła srebrny medal bijąc czasem 3:05.05 rekord Polski o ponad sekundę.

Trener Sławomir Landyszkowski postanowił na pierwszej zmianie wystawić Karola Zalewskiego, chociaż olsztynianin nigdy na zawodach nie biegał indywidualnie 400 metrów. Był to już szósty bieg Karola w Barcelonie. Pobiegł bardzo dojrzale, wytrzymując dystans do samego końca. Rafał Smoleń szybko pokonał wiraż i po zejściu do krawężnika wszystkich sztafet Polacy byli na drugiej pozycji za zawodnikami Stanów Zjednoczonych. Równie znakomicie spisali się Piotr Kuśnierz i Patryk Dobek, nasi zawodnicy już do końca biegu nie byli przez rywali zagrożeni. Warto podkreślić bardzo płynne przekazywanie pałeczki w naszej drużynie. Amerykanie zdobyli złoty medal po raz dwunasty w historii mistrzostw, w tym - szósty z rzędu, w czasie 3:03.99. Po brąz sięgnęli sprinterzy Trynidadu i Tobago ulegając Polakom o 1.27 sekundy.
Medal sztafety 4x400m w Barcelonie jest drugim w historii MŚJ, w r. 2000 nasi zawodnicy zajęli trzecie miejsce. Poprzedni rekord Polski (3:06.12) został ustanowiony podczas zwycięskiej rywalizacji z Brytyjczykami podczas ME juniorów w Grosseto (biegli wówczas: Marcin Marciniszyn, Michał Matyjaszczyk, Piotr Kędzia i Karol Grzegorczyk).

Karol Zalewski reprezentuje AZS-UWM Olsztyn, trener Zbigniew Ludwichowski (do stycznia br. - Bronisława Ludwichowska)
Rafał Smoleń - MKS-SMS Victoria Racibórz - trener Kazimierz Stępień
Piotr Kuśnierz (niedawny wieloboista) - od paru miesięcy MKS-MOS Wrocław – trener Wiliam Rostek; wcześniej ULKS Muflon Bielawa - wychowanek niedawno zmarłego Michała Wojtanowskiego
Patryk Dobek - SKLA Sopot - trener Krzysztof Szałach

Sztafeta 4x400m juniorek (Agnieszka Karczmarczyk, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Curyło i Martyna Dąbrowska) po dwóch zmianach znajdowała się na trzeciej pozycji, a ostatecznie uplasowała się na siódmym miejscu z rezultatem 3:37.90. Team Stanów Zjednoczonych, niepokonany od 2000 r., wygrał w czasie 3:30.01.

W biegu na 1500m Sofia Ennaoui zajęła 10 miejsce (4:15.23), Kenijka Faith Kipyegon poprawiła rekord mistrzostw (4:04.96), wcześniej triumfowała w MŚ U-18 i w MŚ w biegach przełajowych U-19.

W biegu przeszkodowym nie wystartował Szymon Kulka, który upadł w eliminacjach. Klasą dla siebie był Conseslus Kipruto, nowy rekordzista imprezy (8:06.10). Po raz 13. w MŚJ rozegrano dystans 300om prz, wszystkie złote medale przypadały Kenii.

Śliskie koło spowodowało, że dyskobolki najlepsze wyniki uzyskiwały w końcowej fazie konkursu. Do szóstej kolejki prowadziła Amerykanka Shelbi Vaughan (60.07), wyprzedzona ostatecznie przez Niemki - Annę Rüh (62.38) i Shamice Craft (60.42).
Przez kilkanaście minut wydawało się, że sensacyjną triumfatorką w skoku wzwyż zostanie Seszelanka Lissa Labiche, która w pierwszej próbie pokonała wysokość 1.88. Złoty medal przypadł jednak Włoszce Alessii Trost (1.91).
Nieco niespodziewanie bieg 100m pł wygrała Amerykanka Morgan Snow (13.38/-2.4), prowadząca w połowie dystansu jej rodaczka Dior Hall potknęła się o płotek.
W trójskoku Petro Pichardo z Kuby uzyskał najlepszy w br. wynik na świecie 16.79.
Świetną dyspozycję potwierdził Nijel Amos z Botswany, który przebiegł 800m w czasie 1:43.79. Wyraźnie pokonał Kenijczyków Timothy’ego Kiptuma (1:44.56, wystąpi w IO w Londynie) i Edwina Melly’ego (1:44.79).

43 państwa wyjeżdżają z dorobkiem medalowym z mistrzostw. Czołówka klasyfikacji: