1 / 0

Cztery rekordy Memoriału J. Kusocińskiego

W 58. Memoriale Janusza Kusocińskiego ustanowiono cztery rekordy imprezy, Polacy wygrali pięć z szesnastu konkurencji.

Wzrost formy potwierdziła mistrzyni Europy Anita Włodarczyk, odległość 76.81 jest jej najlepszą w sezonie i czwartą w karierze. Poprawiła rekord mityngu (76.36) należący do Kubanki Yipsi Moreno, dwukrotnej mistrzyni świata, która zajęła drugie miejsce (71.90).

W biegu na 800m olimpijską dyspozycję zademonstrował Adam Kszczot (1:45.78), który po raz czwarty w tym sezonie pokonał Kenijczyka Joba Kinyora (1:45.89). Pozostali rywale z Kenijczykiem Alfredem Yego, mistrzem świata z 2007 r., byli wolniejsi o ponad dwie sekundy.

Tomasz Majewski wygrał konkurs pchnięcią kulą wynikiem 21.04, pozostali zawodnicy nie przekroczyli 20 metrów.

Paweł Fajdek miał początkowo problemy ze zmieszczeniem się w sektorze rzutów. Zwyciężył dopiero ostatnim rzutem w konkursie osiągając odległość 77.50. Szymon Ziółkowski uplasował się na czwartej pozycji (73.81).

Najsilniejszą serię stumetrówki zdominowali Jamajczycy, cała czwórka wyprzedziła rywali. Zwyciężył Michael Frater (10.09) przed Nestą Carterem (10.10), obydwaj są rekordzistami świata i mają w dorobku złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w sztafecie 4x100m. Najszybszy Polak, Dariusz Kuć, był siódmy (10.30).

Dystans jednego okrążenia wygrał Sudańczyk Rabah Yousif (45.69), mistrz igrzysk afrykańskich odniósł szóste zwycięstwo z rzędu. Najszybszy z trójki Polaków był Kamil Budziejewski (46.28).

W Biegu Memoriałowym na dystansie 3000m triumfował 32-letni Kenijczyk Gideon Gathimba 7:50.34. Nasz najlepszy przeszkodowiec Łukasz Parszczyński poprawił rekord życiowy wynikiem 7:55.84 (6 miejsce).

W skoku wzwyż zwyciężył Litwin Raivydas Stanys, niespodziewany wicemistrz Europy z Helsinek. Pokonał wysokość 2.25, podobnie jak drugi - Wojciech Theiner.

W bardzo silnie obsadzonym konkursie skoku o tyczce doszło do niespodzianki, konkurs wygrał Steven Lewis ustanawiając rezultatem 5.82 rekord Wielkiej Brytanii oraz Memoriału. O 10cm niżej skoczyli Brad Walker (USA) i Steve Hooker (AUS). Po 5.62 zaliczyli Przemysław Czerwiński i Łukasz Michalski. Paweł Wojciechowski pokonał 5.42 w pierwszej próbie, trzykrotnie strącając 5.62. Francuz Renaud Lavillenie, najlepszy tyczkarz świata w ostatnich latach, nie pokonał swej pierwszej wysokości (5.62), podobnie (na 5.42) odpadł Niemiec Malte Mohr, trzeci na listach światowych.

40-letni Litwin Virgilijus Alekna, dwukrotny mistrz olimpijski w rzucie dyskiem, potwierdził wysoką formę poprawiając rezultatem 68.50 rekord Memoriału (o jeden centymetr). Walczący z kontuzją ręki Piotr Małachowski ostatnim rzutem (64.29) wyszedł na trzecie miejsce wyprzedzając o dwa centymetry Roberta Urbanka.

W biegu na 100m Norweżka Ezinne Okparaebo triumfowała w czasie 11.13, o trzy setne przed Jamajką Aleen Bailey, trzecia była Daria Korczyńska (11.32). Sprinterkom pomagał zbyt silny wiatr (2.3m/s).

Na dystansie 3000m, rozgrywanym podczas Memoriału po 25-letniej przerwie, zwyciężyła Kenijka Purity Rionoripo ustanawiając rekord imprezy. Lidia Chojecka ukończyła bieg na czwartej pozycji (9:10.32), tuż przed Angeliką Cichocką (9:10.65, rekord życiowy, pierwszy start po pięciu latach na 3000m).

W biegu 400m pł Sara Petersen po raz trzeci w br. ustanowiła rekord Danii (55.68), nieznacznie wyprzedzając Annę Jesień (55.78).

W trójskoku najdalej skoczyła Rosjanka Olesja Zabara (14.42), z domu Bufałowa, na piątej pozycji uplasowała się Anna Jagaciak (13.88).

Ostatni rzut przyniósł na odległość 56.72 przyniósł Barbarze Madejczyk awans z trzeciej pozycji na pierwszą. Zawodniczka LKS Jantar Ustka odniosła drugie zwycięstwo w Memoriale, poprzednie przed 10 laty.

Wyniki Memoriału:     58. MJK