1 / 0

50 km – Łukasz Nowak dziewiąty

W sobotnim chodzie na dystansie 50 km najlepiej z trójki Polaków spisał się Łukasz Nowak, który zajął dziewiątą pozycję poprawiając czasem 3:42:47 rekord życiowy o prawie dwie minuty.

Po pięciu kilometrach Łukasz Nowak zajmował 20. miejsce, Rafał Sikora był 31., a Rafał Fedaczyński – 43. W dalszej części dystansu dwaj pierwsi poprawiali swoje lokaty. Rafał Sikora ukończył konkurencję na 18. pozycji z rezultatem 3:47:47. Fedaczyński wycofał się po 30. kilometrze. Zwyciężył Siergiej Kirdiapkin (3:35:59 – rekord olimpijski), który ponad 10 kilometrów przed metą oderwał się od rywali. Rosjanin wyprzedził Australijczyka Jareda Tallenta o 54 sekundy i Chińczyka Tianfenga Si o 1:17.

Również w chodzie pań na 20 km Polki na początku dystansu były na dalszych pozycjach, a później mijały sporo rywalek. Agnieszka Szwarnóg zajęła 22. miejsce z rezultatem 1:31:14, gorszym od rekordu życiowego tylko o 18 sekund. Tuż za nią do mety dotarła Agnieszka Dygacz osiągając czas 1:31:28, drugi w karierze. Paulina Buziak, mistrzyni i rekordzistka Polski, była 45. (1:35:23). 20-letnia Rosjanka Jelena Łaszmanowa, zwyciężczyni pucharu świata ’12, ustanowiła rekord świata uzyskując 1:25:02. Prowadząca przez ponad 18 kilometrów jej rodaczka Olga Kaniskina, mistrzyni z Pekinu, przegrała o 7 sekund, a Chinka Shenjie Qieyang - o 14 sekund.

W skoku wzwyż Rosjanka Anna Cziczerowa, trzykrotna mistrzyni świata (w tym dwa tytuły z hali) pokonała wysokość 2.05. O dwa centymetry niżej skoczyła Amerykanka Bridgetta Barrett i Rosjanka Swietłana Szkolina.

Największą sensacją rozegranych dotychczas 46 finałów lekkoatletycznych w Londynie był złoty medal Keshorna Walcotta z Trynidadu i Tobago w rzucie oszczepem. Tegoroczny mistrz świata juniorów objął prowadzenie w pierwszej kolejce (83.51), a wygrał rzutem z drugiej – 84.58, wyprzedzając Ukraińca Oleksandra Piatnicę zaledwie o 7 centymetrów. Brąz dla Fina Antii Ruuskanena (84.12). Dopiero czwarty był Czech Vítezslav Veselý (83.34), który w kwalifikacjach uzyskał najlepszy wynik na świecie (88.34), lepszy dokładnie o 500cm od swojego finałowego. Norweg Andreas Thorkildsen, dwukrotny mistrz olimpijski, uplasował się na szóstej pozycji (82.63).

Brytyjczyk Mohamed Farah po zwycięstwie w biegu 10000 m wygrał również dystans o połowę krótszy. Osiagnął czas 13:41.66, pokonując Etiopczyka Dejena Gebremeskela (13:41.98) i Kenijczyka Thomasa Longosiwę (13:42.36).

W biegu na 800m Rosjanka Maria Sawinowa (1:56.19) do złota z mistrzostw świata ’11 dodała kolejne, z igrzysk olimpijskich. Druga była Caster Semenya z RPA (1:57.23), a trzecia - Rosjanka Jekaterina Poistogowa (1:57.53).

Sztafeta 4x400m pań zakończyła się triumfem Amerykanek (3:16.87), przed Rosjankami (3:20.23) i Jamajkami (3:20.95). Allyson Felix po raz trzeci w Londynie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Sztafeta 4x100m mężczyzn przyniosła rekord świata Jamajczykom (Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake i Usain Bolt) – 36.84. Amerykanie wyrównali poprzedni rekord (37.04). Na trzeciej pozycji początkowo podano Kanadyjczyków (38.05), po ich dyskwalifikacji lokatę tę przyznano Trynidadowi i Tobago (38.12), srebrnym medalistom sprzed czterech lat. Usain Bolt ma w swej kolekcji już sześć medali olimpijskich.