1 / 0

Henryk Szost dziewiąty w maratonie

W niedzielnym maratonie, ostatniej konkurencji zawodów lekkoatletycznych Igrzysk 30. Olimpiady w Londynie, wysoką dziewiątą lokatę zajął Henryk Szost, będąc najszybszym z Europejczyków.

Start biegu nastąpił w samo południe w temperaturze 22 st. C. Na 11. kilometrze prowadzenie objął Kenijczyk Wilson Kiprotich, którzy podyktował bardzo szybkie tempo (odcinek między 10km i 15km pokonał w czasie 14:11). Henryk Szost biegł w głównej grupie, 81-osobowej po 5 km i 35-osobowej po 10km. Po 15 km za Kiprotichem, ze stratą 13 sekund, biegło ośmiu zawodników, Szost był 16. Półmetek Kenijczyk pokonał w czasie 1:03:15, a Polak w 1:04:30, biegnąc w grupie, która zajmowała miejsca 10-19. Przed 30. km Kiprotich został dościgniety przez swego rodaka Abela Kirui i Stephena Kipsanga z Ugandy. Zawodnik Grunwaldu Poznań przeżywał kryzys, był 16., kilka sekund za „swoją” grupą. Pogoń Szosta powiodła się i po 35 km dołączył do rywali, zajmujących lokaty 7-10 i ruszył za Japończykiem Kentaro Nakamoto i Amerykaninem Mebem Keflezighi. Siedem kilometrów przed metą niespodziewanie od rywali oderwał się Stephen Kipsang, szybko zyskując przewagę 20 sekund. Po 40. kilometrze Polak został wyprzedzony przez Brazylijczyka i zawodnika z Zimbabwe, zajmując 9. lokatę z przewagą 37 sekund nad najbliższym maratończykiem. Ostatnie dwa kilometry nie wprowadziły zmian na miejscach 1-3, ani 7-9.

Zwyciężył 23-letni Stephen Kipsang z Ugandy, którego nie wymieniano w gronie kandydatów do medalu. Na trasie maratonu debiutował w 2011 r. w Enschede, gdzie miał pełnić rolę pacemakera, a został zwycięzcą bijąc rekord kraju (2:07:30). W MŚ w Daegu był dziewiąty, a w lutym br. w Tokio - trzeci (2:07:50). W niedzielę uzyskał czas 2:08:01, wyprzedzając Abela Kirui, dwukrotnego mistrza świata, o 26 sekund i Wilsona Kiproticha, zwycięzcę kwietniowego maratonu w Londynie o 1:36.

Rezultat Henryka Szosta – 2:12:28, międzyczasy triumfatora i Polaka.
15:23-15:23-14:26-14:59-14:54-15:10-15:49-15:08-6:49 (1:03:32-1:04:29) 2:08:01
15:29-15:17-14:50-15:24-15:47-15:37-15:57-16:33-7:34 (1:04:30-1:07:58) 2:12:28
Wystartowało 105 biegaczy, wycofali się m.in.: trzej Etiopczycy, trzej Francuzi, dwaj Amerykanie.

Wyniki:    Londyn-10