1 / 0

6 medali biegaczy-żołnierzy w ME

Z sześcioma medalami wraca z Paryża reprezentacja Wojska Polskiego z Wojskowych Mistrzostw Europy w Biegu na 20 km. Polacy zdobyli trzy złote krążki: w klasyfikacji drużynowej, drużynowej mężczyzn oraz indywidualnie szer. Iwona Lewandowska. Srebrny medal wywalczył szer. Błażej Brzeziński, a brązowe: szer. Olga Kalendarova-Ochal i szer. Mariusz Giżyński.

Wojskowa impreza nad Sekwaną odbyła się w ramach 34. edycji prestiżowego międzynarodowego biegu pn. „Paris 20 km”, w którym startowało 23 tys. zawodników. Szer. Iwona Lewandowska zwyciężyła z czasem 1:07:20. Trzecia na mecie szer. Olga Kalendarova-Ochal straciła do niej 2:19. W rywalizacji mężczyzn srebrny medalista szer. Błażej Brzeziński wbiegł na metę po godzinie i 56 sekundach biegu. Tylko o sekundę wyprzedził on kolegę z reprezentacji WP szer. Mariusza Giżyńskiego. Siódme miejsce, z wynikiem 1:02:03, zajął plut. Michał Kaczmarek.

W klasyfikacji drużynowej mężczyzn (organizatorzy nie prowadzili klasyfikacji drużynowej kobiet), do której liczyły się czasy trzech pierwszych zawodników z czteroosobowych teamów, nasi reprezentanci wyprzedzili reprezentację Francji i Maroka. W generalnej klasyfikacji drużynowej o punkty walczyli trzej najlepsi zawodnicy i najlepsza kobieta z każdej reprezentacji. Polska (Brzeziński, Giżyński, Kaczmarek i Lewandowska) wyprzedziła Francję i Maroko. Warto dodać, że kierownik reprezentacji WP płk Wojciech Duchiński również startował nad Sekwaną. W biegu otwartym na 20 km zajął 241. miejsce z czasem 1:17:37.

Szer. Iwona Lewandowska i szer. Olga Kalendarova-Ochal niedługo wzmocnią skład poznańskiego Zespołu Sportowego Sił Powietrznych. Z ich udanego debiutu w imprezie pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego CISM zadowoleni są dowódca ZS SP ppłk Zygmunt Skrobicki i czołowy zawodnik poznańskiego zespołu st. szer. Henryk Szost. – Plan wykonany! Bardzo się cieszę ze zdobytych przez naszą ekipę medali – mówi dowódca ZS SP.

– Dziewczyny miały udany debiut i oby tak dalej spisywały się na międzynarodowych arenach. Cieszę się też z sukcesu kolegów. Złotym medalem naprawdę zapracowali na uznanie i szacunek. Potwierdzili, że mamy mocną drużynę – twierdzi rekordzista Polski w maratonie st. szer. Henryk Szost.