1 / 0

89. MP w Przełajach - Urbanik, Ostrowski, Bąk, Chabowski, Trzaskalska, Kujawski - mistrzami

Danuta Urbanik zwyciężyła z 10-sekundową przewagą nad koleżanką klubową, Moniką Flis w pierwszym biegu MP w przełajach. Na Halowych MP juniorek Flis wygrała 800 m, a Urbanik - 1500 m.

Pomorskie wygrywa klasyfikację punktową województw (89 pkt), przed Podkarpackim (76 pkt) i Mazowieckim (65.5 pkt). Gwiazdami w zwycięskim województwie byli dwaj mistrzowie Polski, Marcin Chabowski i Łukasz Kujawski.

Zawodnicy AZS-UWM Olsztyn, bez medali indywidualnie, zwyciężyli w punktacji klubowej, z dorobkiem 46 punktów, przed Katolickim Klubem Sportowym Victorią Stalowa Wola (38 pkt) i Podlasiem Białystok (35 pkt).
101 klubów zdobywało punkty na Mistrzostwach.

Łukasz Kujawski, mistrz Polski juniorów na 3000 m, wygrał ostatni bieg Mistrzostw przed Dawidem Szewczykiem i Damianem Kabatem, trzecim przed rokiem w młodszej kategorii.

Dwukrotna mistrzyni Polski juniorek z bieżni z ub. r., Izabela Trzaskalska, druga przed rokiem na krótszym dystansie, wygrała bieg juniorek z przewagą 11 sekund nad Ewą Gielec, która obroniła swą pozycję.

W wielkim stylu powrócił do biegania 20-letni Marcin Chabowski zdobywając swój pierwszy tytuł mistrza Polski w kategorii seniorów. Na dystansie 10 km wyprzedził o 5 sekund broniącego tytułu Michała Kaczmarka oraz mistrza Polski w półmaratonie, Henryka Szosta. Kaczmarek sięgnął po złoto w drużynie wraz z kolegami z Grunwalda Poznań, Michałem Bartoszakiem i Radosławem Popławskim, który opuścił Astrę Nowy Sól tuż przed Mistrzostwami. Multimedalista Rafał Wójcik - na 11 pozycji. Ostatni start Marcina Chabowskiego miał miejsce na ME w przełajach w grudniu 2005 r., gdzie sięgnął po złoto z drużyną juniorów, będąc najlepszym w polskim zespole.

Justyna Bąk, brązowa medalistka ME w przełajach sprzed 6 lat i srebrna z 2004 r., pokonała o 5 sekund, młodszą o 11 lat, Katarzynę Kowalską, srebrną medalistkę w drużynie młodzieżowej podczas ostatnich ME w przełajach. Pozostałe zawodniczki były tylko tłem w pojedynku steeplechaserek, tracąc ponad pół minuty. Brąz dla Justyny Mudy, która wraz z Joanną Kuś i Joanną Drobiec sięga po złoto w drużynie (sklasyfikowano tylko 2 zespoły).

Artur Ostrowski, kontynuujący tradycje rodzinne (syn Ryszarda, 4. zawodnika MŚ'87 na 800 m), okazał się najszybszy z 4 juniorów finiszujących na dystansie 3 km. Ten sam czas uzyskał Marcin Stolc, a Łukasz Mianowski i Adam Czerwiński stracili jedynie sekundę do zwycięzcy.

Przypominamy program Mistrzostw Polski Seniorów i Juniorów Biegach na Przełaj. Ostatecznie do 6 biegów zgłoszono i zweryfikowano 522 zawodników. Pierwszy bieg o godz 12.00.

W miarę uzyskiwania wyników poniżej będziemy umieszczać nazwiska medalistów.