1 / 0

Dramatyczny bieg Mostrąga po rekord Polski

W Polsce sezon halowy praktycznie zakończony, a w USA w ostatni weekend padł jeszcze jeden rekord Polski. 19-letni Arkadiusz Mostrąg (SKB Kraśnik) zwyciężył na 800 m w Landover (stan Maryland) w 1:51.63, lepszym o 1.17 od halowego rekordu Lidmanna.

W Polsce sezon halowy praktycznie zakończony, a w USA w ostatni weekend padł jeszcze jeden rekord Polski. 19-letni Arkadiusz Mostrąg (SKB Kraśnik) zwyciężył na 800 m w Landover (stan Maryland) w czasie 1:51.63, lepszym o 1.17 od halowego rekordu juniorów należącego do Przemysława Lidmanna (Zawisza Bydgoszcz).

Arek od dwóch lat jest na stypendium w USA, gdzie uczy się w szkole średniej o profilu wojskowym, w Fork Union Military Academy (w stanie Wirginia). W tym roku na zawodach halowych uzyskał dwa bardzo dobre wyniki. Drugiego marca na mityngu New Balance Collegiate Invitational w Nowym Jorku zwyciężył na 1000 m w czasie 2:26.11.
W ostatni weekend  startował w Landover w stanie Maryland  w mistrzostwach USA – Nike Indoor Nationals Championship. Po niesłychanie zaciętej walce na ostatnich metrach pokonał Chrisa Bilbrewa  z Phenix City zaledwie o dwie setne sekundy. Chris prowadził od startu do ostatniego metra dystansu – przegrał bieg na ostatnich kilkudziesięciu centymetrach. Arek na pierwszym okrążeniu biegł na 6 pozycji, poźniej przesunął się na piątą, a przy wejściu na ostatnie 200 m wyprzedził kolejnych dwóch rywali. Jak wyglądał cały bieg, a zwłaszcza walka na ostatniej prostej mogą się przekonać cierpliwi internauci dysponującym szybkim łączem (do ściągnięcia 52.5 MB):
Nike Indoor Nationals Championship - 800m M

Polecamy również wywiad z Arkiem tuż za metą oraz kilkanaście zdjęć z rekordowego biegu.
Poniżej link do jednego z nich:
Mostrąg - Bilbrew na mecie

W Landover na 800m rozegrano 8 serii z udziałem 53 juniorów. Polak biegł w ostatniej.

8. Primm, Cory Thousand Oaks, CA 1:57.58

Gratulujemy Arkowi oraz jego trenerowi, Zbigniewowi Białemu.
Warto dodać, że to kolejny rekord Polski zawodnika trenowanego przez p. Zbyszka: Ewa Jacniak ustanowiła rekord juniorek młodszych (i juniorek) na 600 m podczas tegorocznych HMPJ (bijąc w jednym biegu dwa rekordy Małgorzaty Pskit).

Arkadiusz Mostrąg ur. 04.02.1988 r. w Kraśniku.
Wcześnie rozpoczął uprawianie konkurencji biegowych wzorując się na starszym o 7 lat bracie: rekordy życiowe Mariusza (ur. ’81) –
800 m / 1:48.61 ’06 i 1500 m / 3:48.89 ’04.

Arkadiusz na ubiegłorocznych MP juniorów zdobył brązowy medal na 1500 m i 4 miejsce na 800 m.
Dwa lata wcześniej również sięgnął po brąz na 1500 m - podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Rekordy życiowe z sezonu letniego:
800 m - 1:51.49
1500 m - 3:52.20

Rozwój kariery Arkadiusza Mostrąga (sezon letni)

Jakość wywiadu nie jest najlepsza:

- here is Axel Mostrag. he just won the national championship 800m race at nike indoor nationals. i think that he's the happiest guy in this complex right now. describe how you feel.
- (...) i'm happy that i won but i'm more happy that i won in that fast time
- you won in a 1.51 in a photofinish. you had to come from behind. what was that (...)
- i didn't even know that i won (...) but now i feel incredible
- Chris Bilbrew pushed you to the line. what do you want to do for outdoor? what events are you going to focus on?
- this year i have european juniors in the middle of july so i'm going home to prepare for them. i'm not sure if i run others in this season

(Arek tuż po biegu nie wiedział, czy wygrał, ale jego fani byli dobrze przygotowani, podali mu biało-czerwoną flagę)