1 / 0

35. MŚ w biegach przełajowych

Dwójka polskich juniorów, Izabela Trzaskalska i Dawid Szewczyk, wycofała się na trasie mistrzostw świata w biegach przełąjowych rozgrywanych w Mombasie. 35-stopniowy upał spowodował, że łącznie 82 zawodników nie ukończyło dystansów (27 hospitalizowano).

Dwójka polskich juniorów, Izabela Trzaskalska i Dawid Szewczyk, wycofała się na trasie mistrzostw świata w biegach przełąjowych rozgrywanych w kenijskiej Mombasie. 35-stopniowy upał spowodował, że łącznie 82 zawodników nie ukończyło dystansów (27 hospitalizowano).

Trzaskalska po pierwszym okążeniu zajmowała 43 lokatę, będąc 5 z Europejek. Niestety nie ukończyła drugiego z trzech okrążeń.
Triumfowały Kenijki zajmując trzy pierwsze lokaty. 5 miejsce zajęła Genzebe Dibaba (ur. 1991 r.), siostra słynnych Tirunesh i Eyegajehu.
Drużynowo Kenia wyprzedziła Erytreę i Etiopię. Brytyjki, jedyne z Europy, uplasowały się na 5 pozycji. Startowało 12 zespołów.

Szewczyk również wycofał się na drugim okrążeniu, pierwsze ukończył na 114 pozycji. Podział medali w biegu juniorów był identyczny jak wśród juniorek. Gospodarze zajęli cztery pierwsze miejsca. Drużynowo: Kenia, Erytrea i Etiopia. Sklasyfikowano 16 zespołów. Niemcy, najlepsi z Europy, na 12 pozycji.

W biegu kobiet Lornah Kiplagat, Holenderka urodzona w Kenii, zdobyła złoty medal wyprzedzając o prawie pół minuty trzy Etiopki Tirunesh Dibabę, Meselech Melkamu i Geletę Burikę. Drużynowo: Etiopia, Kenia i Maroko. Kiplagat jest również aktualną mistrzynią świata w biegu na 20 km. Bieg w Mombasie był dla Kiplagat udanym rewanżem za ubiegłoroczne MŚ w przełajach, w których wygrała Dibaba, przed Kiplagat i Melkamu.

Kenenisa Bekele nie sięgnął po 6 z kolei tytuł w biegu długim. Po przedostatnim okrążeniu znajdował się na czele współnie z Erytrejczykiem Zersenay Tadessem, mając kilkunastosekundową przewagę nad resztą zawodników. Bekele jednak nie ukończył biegu ze względu na problemy żołądkowe. Wygrał Tadesse, srebrny medalista sprzed dwóch lat, przed pięcioma Kenijczykami, którzy triumfowali drużynowo. Srebro przypadło Marokańczykom, a brąz - zawodnikom Ugandy. Ekipa Etiopii została zdekompletowana (wycofało się 5 zawodników). Najszybszy Europejczyk. Brytyjczyk Mo Farah, zajął 10 lokatę.