1 / 0

Adrian Błocki mistrzem Polski na 50 km

W sobotę w słowackich Dudincach tytuł mistrza Polski w chodzie sportowym na dystansie 50 km zdobył 23-letni Adrian Błocki, który wynikiem 3:50:48 poprawił rekord życiowy o prawie cztery minuty.

Zawodnik MKL Szczecin wyprzedził o 44 sekundy swojego starszego o rok brata Damiana oraz o 45 sekund Rafała Augustyna.
Z ośmiu naszych chodziarzy konkurencji nie ukończyło trzech:  Grzegorz Sudoł, Rafał Sikora i Tomasz Żmudzki.

Zwycięzcą 32. edycji zawodów został Erick Barrondo z Gwatemali, wicemistrz olimpijski z Londynu na 20 km. Caasem 3:41:09 poprawił 35-letni rekord kontynentu amerykańskiego. Drugi był Francuz Yohann Diniz (3:49:52), dwukrotny mistrz Europy.
Przez większą część dystansu na czele znajdowało się dwóch zawodników z Gwatemali (Barrondo i Jaime Quiyuch) oraz Grzegorz Sudoł. Polak wycofał się jednak na 41. kilometrze doznając kontuzji mięśni kulszowego i dwugłowego.
Konkurencję 50 km rozpoczęto w temperaturze minus dwa stopnie Celsjusza, a zakończono przy plus jeden.

Na dystansie 20 km kobiet triumfowała Agnieszka Szwarnóg (AZS AWF Kraków), która czasem 1:31:33 uzyskała wskaźnik PZLA na sierpniowe Mistrzostwa Świata w Moskwie. Czwarte miejsce zajęła Justyna Świerczynska (1:38:48), a szóste – juniorka Joanna Bemowska (1:43:39).
Szósty wśród juniorów na 10 km był Łukasz Kostka (44:37).
Juniorka młodsza Angelika Augustyn (23:56) uplasowała się na trzeciej pozycji na 5 km w swojej kategorii wiekowej.