1 / 0

Weekendowe biegi uliczne (4)

Düsseldorf - Kraków - Lucerna - Belves

Düsseldorf

Agnieszka Ciołek-Mierzejewska (KS AZS AWF Wrocław) zajęła trzecie miejsce w niedzielnym maratonie w Düsseldorfie ustanawiając rezultatem 2:33:36 rekord życiowy (poprzedni 2:34:15 zapewnił jej przed rokiem w Warszawie tytuł mistrzyni Polski). Triumfowała Etiopka Melkam Gizaw 2:26:24, przed debiutującą w maratonie Kenijką Rebeccą Chesire Kangogo 2:27:52. Polka pokonała pierwszą połowę dystansu w czasie 1:15:39, a drugą – w 1:17:57.
Wśród mężczyzn z rekordem trasy zwyciężył Etiopczyk Dereje Debele Tulu 2:07:48, przed Kenijczykiem Piusem Dominikiem Ondoro 2:08:17. Najszybszym Europejczykiem, na 10 pozycji, był Marcin Błaziński (2:14:45) mający obywatelstwo polskie i niemieckie. Marcin Fudalej uzyskał czas 2:33:38.

Kraków
W 12. Cracovia Maraton triumfował Patrick Nyangelo z Tanzanii (2:19:08), najszybszym z Polaków był czwarty na mecie Andrzej Lachowski (2:26:46). Rywalizację pań wygrała 30-letnia Emilia Rybi-Zielińska z Warszawy 3:03:15, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w wioślarstwie.
Dystans ukończyło 4415 startujących, w tym 541 kobiet (12.25%).

Lucerna
Karolina Jarzyńska uległa tylko trójce Kenijek w 36. biegu ulicznym rozegranym w sobotę w Lucernie na dystansie 4.2 km. Wygrała Cynthia Kosgei 13:35 przed Lucy Macharią 13:42 i Tabithą Wambui 13:43, która o sekundę wyprzedziła Polkę. Przed rokiem Karolina Jarzyńska była szósta w Lucernie.
Bieg mężczyzn (8.7 km) wygrał po raz drugi z rzędu Kenijczyk Patrick Ereng (25:20).

Belves
W sobotę w Belves w środkowej Francji rozegrano 22. mistrzostwa Europy IAU (International Association of Ultrarunners) w biegu na 100 km z udziałem czwórki naszych reprezentantów. Zwyciężył Hiszpan Asier Cuevas i Szwedka Kajsa Berg. Najszybszy z Polaków, Roman Elwart, zajął 33 miejsce, Paweł Szymandera wycofał się na trasie (ból łydki). Kontuzja kolana spowodowała, że Łukasz Panfil pozostał w kraju.