1 / 0

Minimum Małachowskiego na Moskwę

Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) wygrał konkurs rzutu dyskiem podczas mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju wynikiem 67.34 - rezultat ten jest lepszy o ponad metr od wskaźnika PZLA na 14. Mistrzostwa Świata.

Podopieczny Witolda Suskiego po pierwszej nieudanej próbie w drugiej serii objął prowadzenie dzięki rzutowi na odległość 63.07. Wicemistrz olimpijski z Pekinu nie oddał już pierwszej pozycji do końca konkursu. W czwartej serii Małachowski posłał dysk na odległość 67.34 i wypełnił wskaźnik PZLA (66.00) na sierpniowe mistrzostwa świata. To najlepsze otwarcie sezonu w karierze zawodnika wrocławskiego Śląska. Trzeci w dzisiejszym konkursie był Robert Urbanek - reprezentujący od tego sezonu MKS Aleksandrów Łódzki dyskobol uzyskał wynik 62.85.

Angelika Cichocka nie ukończyła biegu na 800 metrów. Zawodniczka klubu Talex Borzytuchom była liderką biegu po pierwszym okrążeniu (400 metrów pokonała w 58.28). Zwyciężyła mistrzyni Afryki z 2012 Francine Niyonsaba z Burudni z najlepszym tegorocznym czasem na świecie - 2:00.33.

Utalentowany Kirani James był najszybszy w biegu na 400 metrów - 44.02 (najlepszy wynik na świecie w tym sezonie). Mistrza Europy z Helsinek i Göteborga Czecha Pavla Masláka z biegu wyeliminował falstart.

Kenijczyk Conseslus Kipruto - drużynowy wicemistrz świata juniorów w biegach przełajowych z Bydgoszczy - wygrał bieg na 3000 metrów z przeszkodami z najlepszym czasem w tym roku na świecie (8:01.16). Kipruto to złoty medalista w biegu przeszkodowym z mistrzostw świata juniorów młodszych z Lille (2011) i mistrzostw świata juniorów z Barcelony (2012).

W skoku w dal Chińczyk Jinzhe Li (halowy mistrz Azji z 2012) uzyskał 8.34 (najlepszy wynik w tym roku na świecie) i o 3 centymetry pokonał Rosjanina Aleksandra Mieńkowa (halowego mistrza Europy z 2013).

W skoku wzwyż trenowany przez Stanisława Szczyrbę Mutaz Essa Barshim z Kataru uzyskał 2.33. Taką samą wysokość pokonał także mistrz świata juniorów z Bydgoszczy i zwycięzca poprzedniego mityngu Diamentowej Ligi Ukrainiec Bohdan Bondarenko jednak na pierwszym miejscu (zaliczenie 2.33 w pierwszej próbie) sklasyfikowano Katarczyka. Obaj panowie bezskutecznie atakowali 2.35.

Rzut oszczepem mężczyzn zakończył się zwycięstwem mistrza świata z Osaki - Fin Tero Pitkämäki uzyskał w trzeciej serii 87.60 i wysunął się na czoło tegorocznych list światowych. Drugi w rywalizacji oszczepników był Czech Vítězslav Veselý (86.67), a trzeci Dmitrij Tarabin (85.36) - od jesieni 2012 mąż mistrzyni świata z Daegu Marii Abakumowej. Mistrz olimpijski z Londynu Keshorn Walcott zajął szóste miejsce (79.02).

Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce, zwyciężczyni klasyfikacji Diamentowej Ligi 2012 w biegu na 100 metrów, pokonała dziś w Szanghaju swój koronny dystans w czasie 10.93 i wysunęła się na czoło list światowych.

Brązowa medalistka olimpijska z Londynu Zuzana Hejnová wygrała bieg na 400 metrów przez płotki z najlepszym w tym roku czasem na świecie - 53.79.

Genzebe Dibaba wygrała bieg na 5000 metrów z czasem 14:45.92 (WL).

Najlepszy rezultat w tym roku na świecie w trójskoku kobiet uzyskała Caterine Ibargüen - Kolumbijka w trzeciej próbie osiągnęła 14.69 i pokonała mistrzynię Europy Olhę Saładuchę (14.43).

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się 25 maja w Nowym Jorku. Na starcie zobaczymy m.in. Tomasza Majewskiego.

Pełne wyniki: SZANGHAJ