1 / 0

Dwa brązowe medale chodziarzy w PE

Z dorobkiem dwóch brązowych medali w klasyfikacji drużynowej powrócą polscy chodziarze z 10. Pucharu Europy rozegranego w niedzielę w Dudincach.

W pierwszej konkurencji na dystansie 50 km Grzegorz Sudoł zajął 5 miejsce w czasie 3:46:42, Rafał Sikora był ósmy - 3:48:14, a Michał Stasiewicz – 18. z rezultatem 3:57:29. Łukasz Augustyn nie ukończył konkurencji.

Zwyciężył Francuz Yohann Diniz 3:41:08 (najlepszy wynik na świecie w br.), przed Rosjanami Michaiłem Ryżowem 3:44:42 i Iwanem Noskowem 3:45:32.
Yohann Diniz dogonił dwóch Rosjan i objął prowadzenie na 11. kilometrze, by już po kilkuset metrach oderwać się od czwórki Rosjan. Stale powiększał przewagę nie będąc ani przez moment zagrożony. Czwórka Rosjan wyprzedzała resztę rywali do 36 km. W grupie pościgowej przez cały czas znajdowała się para Polaków, Grzegorz Sudoł i Rafał Sikora oraz para Ukraińców. Z tej czwórki najlepiej dysponowany był Ihor Hlavan, który zajął czwarte miejsce, o 32 sekundy przed Sudołem.
Drużynowo triumfowali Rosjanie (12 pkt), przed Ukraińcami (19) i Polakami (31).

Identycznie wyglądało podium na dystansie 20 km mężczyzn: Rosja zdobyła 20 pkt, Ukraina – 30, a Polska – 44 pkt.
Najszybszym z naszych reprezentantów okazał się Rafał Augustyn, który był ósmy w czasie 1:23:17, na 16. pozycji uplasował się Łukasz Nowak 1:24:25, a Jakub Jelonek był 20. (1:25:26). Dawid Tomala dotarł tylko do 7. kilometra. Zwyciężył 22-letni Rosjanin Denis Strelkov (jako junior był medalistą mistrzostw Europy i pucharu świata) 1:21:41, o 8 sekund przed Hiszpanem Miguelem Ángelem Lópezem i o 11 sekund przed Słowakiem Matejem Tóthem. Rafał Augustyn w połowie dystansu zajmował 17 lokatę, po bardzo dobrym finiszu na ostatnich kilkuset metrach dogonił i wyprzedził trzech rywali (m.in Irlandczyka Roberta Heffernana).

Dominacja Rosji w Dudincach znalazła najlepsze odzwierciedlenie w konkurencji seniorek. Po trzech kilometrach na czele znajdowały się cztery Rosjanki i Włoszka Elisa Rigaudo, która jednak na 7. kilometrze została „zgubiona” przez rywalki. Wygrała Anisja Kirdiapkina (1:28:40), przed Wierą Sokołową (1:29:19), Mariną Pandakową (1:29:26) i Iriną Jumanową (1:29:38), która wyprzedziła konkurentki o ponad dwie minuty. Najszybszą Polką była początkowo Katarzyna Kwoka, plasowała się na 14-15 pozycji. Na piątym kilometrze miała przewagę 28 sekund nad Agnieszką Szwarnóg. W połowie dystansu trójka naszych zawodniczek zajmowała lokaty 20-22. Ostatecznie Agnieszka Szwarnóg najlepiej wytrzymała trudy konkurencji i z czasem 1:35:31 była 16., Paulina Buziak – 19. (1:35:54), a Katarzyna Kwoka – 21. (1:37:12).
Podium drużynowe: Rosja, Portugalia i Hiszpania, Polki szóste (na 9 zespołów).

Konkurencja juniorów była popisem pary Rosjan Pawła Parszyna i Nikołaja Markowa, którzy w identycznym czasie (41:14) minęli linię mety, o 13 sekund przed Włochem Vito Minei. Łukasz Kostka, najlepszy z Polaków, był 20. z wynikiem 45:50. Pozostali nasi zawodnicy kończyli dystans blisko siebie, jako 39. Szymon Zieliński (48:11), o sześć sekund przed Danielem Chojeckim.
Drużynowo medale przypadły Rosjanom, Włochom i Hiszpanom. Polacy zajęli 15 miejsce, wyprzedzając trzy teamy.

Polskie juniorki na początku dystansu zajmowały wysokie pozycje. Na mecie Marlena Chojecka z czasem 49:58 była jedenasta, Joanna Bemowska – 22. (51:15), a Anna Bajon 30. (52:43). Trzecia na mecie Czeszka Anežka Drahotová (46:30) tylko do szóstego kilomettra dotrzymywała kroku Rosjankom Jekatierinie Miedwiediewej (44:46) i Nadieżdzie Leontiewej (46:15).
Podium drużynowe: Rosja, Czechy i Białoruś, Polki ósme (na 14 państw).

Pełne wyniki:   PE DUDINCE