1 / 0

Sofia Ennaoui wicemistrzynią Europy w przełajach

Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice) została dziś w Belgradzie wicemistrzynią Europy juniorek w biegach przełajowych.

Po nieco ponad 2 kilometrach biegu urodzona w Maroku Polka wraz ze Słowenką Marušą Mišmaš zajmowała drugą i trzecią lokatę tracąc do liderki biegu Brytyjki o polskich korzeniach Emelii Goreckiej 5 sekund. W drugiej części dystansu zawodniczka Lubusza Słubice samotnie goniła Gorecką. Ostatecznie linię mety przekroczyła jako druga zdobywając srebrny medal. Emelia Gorecka uzyskała czas 13:16, Polka na metę wpadła 10 sekund po Brytyjce. Brązowy krążek wywalczyła w Belgradzie Słowenka Mišmaš.

Sofia Ennaoui podczas mistrzostw w Belgradzie (foto: Zbigniew Polakowski)

Dla podopiecznej Wojciecha Szymaniaka to już drugi srebrny medal mistrzostw Europy w tym sezonie – w lipcu w Rieti została wicemistrzynią kontynentu w biegu na 1500 metrów. Emelia Gorecka została pierwszą w historii juniorką, która zdobyła 4 złote medale przełajowych mistrzostw Europy – Brytyjka ma w swojej kolekcji już w sumie 6 krążków przełajowego czempionatu.

Sofia Ennaoui (druga od prawej) wraz z koleżankami z drużyny oraz trenerem Wojciechem Szymaniakiem na Lotnisku Chopina w Warszawie tuż przed wylotem na mistrzostwa do Belgradu (foto: Maciej Jałoszyński)

W rywalizacji drużynowej juniorek złoto oczywiście dla faworytek czyli Brytyjek, które pokonały Szwedki i Niemki. Reprezentacja Polski (39. Katarzyna Rutkowska 14:09; 41. Weronika Pyzik 14:12; 51. Anna Wójcik 14:21; 77. Alicja Konieczek 14:47) zajęła dobre 5. miejsce w gronie 17 zespołów.

Nasz jedynak w biegu juniorów, Bartosz Wróbel, z czasem 19:12 zajął odległe 55. miejsce. Złoty medal w tej kategorii wiekowej wywalczył dwukrotny mistrz Europy juniorów z Rieti Turek (reprezentuje ten kraj dopiero od czerwca 2013, pochodzi z Kenii) Ali Kaya (17:49), który na mecie wyprzedził o 2 sekundy Belga Isaaca Kimeli oraz Rosjanina Michaiła Striełkowa (18:05). Drużynowo Francja przed Rosją i Włochami.

Najlepszą z Polek w biegu zawodniczek do lat 23 była Paulina Mikiewicz, która uzyskała czas 20:54 i zajęła 18. miejsce. Zwyciężyła, zdobywając pierwszy złoty medal dla Holandii w kategorii U-23 na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych, Sifan Hassan (19:40). Srebrny medal wywalczyła faworytka gospodarzy Amela Terzić (19:46), a trzecia linię mety przekroczyła Brytyjka Charlotte Purdue (19:49). Drużynowo wygrały Brytyjki przed Rosjankami i Holenderkami. Nasz zespół zajął 6. miejsce (26. Paulina  Kaczyńska 21:09; 34. Dominika Napieraj 21:26; 37. Aleksandra Brzezińska 21:33; 47. Natalia Wacławska 21:33).

Paulina Mikiewicz na trasie w Parku Przyjaźni w Belgradzie (foto: Zbigniew Polakowski)

Marek Skorupa zajął w biegu młodzieżowców 37. miejsce z czasem 24:56. Najszybszym zawodnikiem w tej kategorii wiekowej został Belg Pieter-Jan Hannes (24:02). Srebrny medal, podobnie jak rok temu w kategorii juniorów, zdobył Bułgar Mitko Cenow (24:07). W ubiegłym sezonie Cenow przegrał w Budapeszcie z naszym zawodnikiem Szymonem Kulką, który w tym roku także przeszedł do kategorii U-23 jednak nie startował w Belgradzie. Brązowy medal wywalczył Serb Nemanja Cerovac (24:08). W klasyfikacji drużynowej złoty medal dla Wielkiej Brytanii, srebro dla Ukrainy, a brąz do Francji.

Z dobrej strony zaprezentowała się w Parku Przyjaźni w Belgradzie Dominika Nowakowska. Jedyna Polka w biegu seniorek z czasem 27:42 zajęła 20. miejsce wśród ponad 70 startujących zawodniczek. Złoty medal zdobyła Francuzka Sophie Duarte (26:34), srebro wywalczyła Brytyjka Gemma Steel (26:39), a brąz Portugalka Dulce Félix (26:41). Dla zawodniczki z Portugalii medal wywalczony w Belgradzie jest już siódmym krążkiem przełajowych mistrzostw Europy w karierze. Broniąca mistrzowskiego tytułu Irlandka Fionnuala Britton była dziś w Belgradzie czwarta tracąc do trzeciej na mecie Félix 4 sekundy. W rywalizacji drużynowej seniorek najlepsze były Brytyjki, które pokonały Francuzki i Hiszpanki.

Dominika Nowakowska (pierwsza z lewej) wraz z młodszymi koleżankami przed wylotem do Belgradu (foto: Maciej Jałoszyński)

Mistrzostwa tradycyjnie kończył bieg seniorów, bez udział Polaków. Od początku stawce przewodził Hiszpan Alemayehu Bezabeh, który w tym roku powrócił do rywalizacji po 2 letniej dyskwalifikacji. Urodzony w Etiopii Bezabeh z każdym kilometrem sukcesywnie powiększał przewagę nad rywalami i ostatecznie zwyciężył z rezultatem 29:11. Dla Hiszpana to czwarty złoty (drugi indywidualnie) medal przełajowych mistrzostw Europy. Srebrny krążek w stolicy Serbii zdobył dziś Polat Kemboi Arıkan, pochodzący z Kenii Turek, który uzyskał czas 29:32. Jako trzeci linię mety przekroczył Andy Vernon. Brytyjczyk uzyskał taki sam czas (29:35) jak czwarty Belg Jeroen D'Hoedt. To pierwszy taki przypadek w historii biegu seniorów na mistrzostwach Europy w przełajach. Srebro wywalczone przez Turka jest pierwszym medalem dla tego kraju w rywalizacji seniorów. Drużynowo wygrali Hiszpanie przed Belgami i Brytyjczykami.

Drugi raz w historii przełajowych mistrzostw Europy (poprzednio w 2011 w Velenje) wszystkie złote medale w rywalizacji drużynowej kobiet zdobyła reprezentacja Wielkiej Brytanii. W sumie na podium w Belgradzie stawali przedstawiciele 16 krajów – to wyrównanie rekordu z mistrzostw w San Giorgio su Legnano (2006). Srebrny medal Sofii Ennaoui jest jedenastym krążkiem w historii polskiej lekkoatletyki wywalczonym na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych.

Kolejne mistrzostwa Europy w biegach przełajowych odbędą się 14 grudnia 2014 roku w, położonym ok. 50 kilometrów na południe od Sofii,  Samokowie.

Reprezentacja Polski, z Sofią Ennaoui na czele, wróci do Polski jutro. Rejsowy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Belgradu (rejs LO 572) wyląduje na Lotnisku Chopina w Warszawie w poniedziałek ok. 15:40.

Pełne wyniki: BELGRAD