Menu
1 / 0
Aktualności /

Wieści ze świata

Omsk
Z wysokiego poziomu rozpoczął sezon halowy Siergiej Szubienkow, brązowy medalista MŚ w Moskwie. Podczas 37. memoriału braci Bułatow przebiegł 60m pł w czasie 7.65 zostając liderem tabel światowych. Na tym dystansie już pięciu zawodników w grudniu uzyskało wyniki lepsze od minimum na HMŚ w Spale wynoszące 7.74. Kolejne miejsca za Rosjaninem zajmują Francuzi Garfield Darien (7.66) i Pascal Martinot-Lagarde (7.69).

New Delhi
Związek LA Indii zdyskwalifikował na 12 miesięcy sześć stanów (w tym Delhi) za fałszowanie dat urodzenia zawodników oraz 14 lekkoatletów (na dwa lata) za stosowanie środków dopingowych. Udowodniono, że 44 zawodników zostało „odmłodzonych” w różnych imprezach LA w 2013 r. W przyszłym roku lekkoatleci z ww. sześciu stanów będą startować wyłącznie jako reprezentanci związku LA Indii a nie macierzystego stanu.

Madryt
Hiszpański związek LA otrzymał dowody o nienormalnych parametrach krwi w paszporcie biologicznym Marty Dominguez, mistrzyni świata w biegu przeszkodowym (Berlin ‘09). Dalsze kroki w tej sprawie podejmie komitet hiszpańskiego związku pod przewodnictwem prezydenta RFEA José Maríi Odriozoli.

Moskwa
Witalij Mutko, rosyjski minister sportu, stwierdził, że do 2016 r. może nastąpić modernizacja stadionu Łużniki, areny tegorocznych MŚ w lekkoatletyce. Stosowna decyzja mogłaby być podjęta, gdyby stolicy Rosji przyznano organizację mityngu z cyklu Diamentowej Ligi jak również mistrzostw świata juniorów w 2016 r. Do tej ostatniej imprezy ma również kandydować inne rosyjskie miasto, Kazań.

Eugene
Organizatorzy prób przedolimpijskich (2008-2012-2016 ) amerykańskich lekkoatletów w Eugene widzą możliwość zgłoszenia tego miasta jako kandydata do przeprowadzenia MŚ w 2019 r. W przyszłym roku. w Eugene odbędą się MŚ juniorów a w 2016 r. w Portland – halowe MŚ. Natomiast Amerykanie nigdy jeszcze nie gościli MŚ seniorów. Obecnie na terenie USA nie ma żadnego stadionu, który spełniałby minimalne wymagania IAAF. Kandydatami do organizacji MŚ ’19 będą m.in. Barcelona i Ad-Dauha.

Kijów
Sprinterka Daria Piżankowa, rywalka Anny Kiełbasińskiej z Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Ostrawie (2011) zakończyła lekkoatletyczną karierę. Ukrainka zdobyła w Ostrawie dwa złote medale (200m i 4x100m) i srebrny (100m), a po wykryciu w jej organizmie stanozololu została zdyskwalifikowana na dwa lata (do 03.08.2013). 14 sierpnia br. podjęto decyzję o jej dyskwalifikacji dożywotniej, za stosowanie drostanolonu (kontrola poza zawodami).

Sheffield
Toni Minichiello, trener Jessiki Ennis-Hill, zapowiedział start swojej podopiecznej w halowych mistrzostwach kraju w Sheffield (8-9 lutego 2014), gdzie mieszka mistrzyni olimpijska.
Jessica przed HMŚ w Sopocie ma nie startować w pięcioboju, liczy na „dziką kartę” ze strony IAAF.

Ołomuniec
W bardzo dobrej formie znajduje się Ladislav Prášil, brązowy medalista HMŚ ’13, wynikiem 20.62 został liderem tabel światowych. 23-letni czeski kulomiot w ciągu dwóch sezonów poprawił się aż o ponad trzy metry (18.41 -> 21.47). W br. wygrał siedmiokrotnie z Tomaszem Majewskim (w MŚ uzyskali ten sam wynik 20.98). 25 lutego dwukrotny mistrz olimpijski będzie mieć okazję do rewanżu, w halowym mityngu w Pradze.

EME News + jr

 

Powrót do listy

Więcej